Jurnalistul Paul Gabriel Andrei a comentat pe Facebook rezultatul alegerilor prezidențiale de după cele anulate ilegal: „Simt același sentiment pe care l-am avut la finalul Referendumului pentru Familie din 2018.
Că ei au manipulat mai mult decât am putut noi vota. Și că am ratat o șansă.
Cu toate astea, de data asta sentimentul e că sunt furat. Eu nu pot înțelege cum un om care ia 3.862.761 în turul 1, în al doilea să primească 4.817.489 adica doar 954 de mii in plus.
Celălalt a luat 1.979.767, iar apoi 5.720.159, adică cu 3,740,392 in plus. In conditiile in care existau alti candidati mai apropiati ideologic de Simion, practic avea de unde "fura" voturi. E ilogic din punctul meu de vedere. Dar e sentimentul meu și aia e. Nu mai contează, avem un președinte ales și nimic nu se poate întoarce.
Chiar dacă sună dubios că există peste 250 de mii de voturi anulate în diaspora. Să nu nimerești cu ștampila doua căsute atât de mari e chiar ciudat. Că nu se deplasează nimeni în afară sute de kilometri ca să "tragă un semnal de alarmă" prin anularea voită. Astea sunt vrăjeli.
Cum spuneam dimineață. Pentru noi conservatorii meciul se putea încheia doar egal (Nicușor președinte) sau victorie. Noi nu avem ce pierde ținând cont că e cât se poate de clar că Nicușor președinte înseamnă că lucrurile vor continua de unde le-a lăsat Iohannis. E o trecere firească de la un președinte care stătea în genunchi la Bruxelles către altul care l-a sunat repede pe Macron să-și ceară scuze pentru că contracandidatul său a mers să-i spună în Franța că e dictator. Macron cel care își propusese, așa cum a declarat singur, șă-și enerveze propriul popor până se va vaccina tot. Dar asta nu înseamnă dictatură, nicidecum. Doamne ferește!
Ursula s-a grăbit deja să fie printre primii care-l felicită. Trump încă așteaptă. Am ratat șansa să fim cu trendul actual.
Imaginile bucuriei din piață seamănă izbitor cu cele cu Băsescu și Iohannis, când ambii mergeau să facă baie de mulțime și să promită consultări cu poporul din două în două săptămâni. Iar apoi știm ce a urmat, amândoi și-au băgat picioarele în el de popor.
Apoi, oamenii au votat de frică. Din păcate, mulți români acționează din frică și au arătat acest lucru în pandemie, când cei mai mulți nu s-au vaccinat din convingere că o salvează pe bunica sau că e eficient și sigur, ci pentru că au fost speriați că vor fi dați afară de la muncă. Acum sperietoarea a fost că vine Rusia peste noi și că îi poate scoate cineva din Europa.
Problema care rămâne cea mai apăsătoare e că, așa cum am văzut, campania lui Nicușor a aruncat cu bani peste toată media. Iar de acum încolo probabil că vom urma în continuare doar sursa oficială de informare. Indiferent de unde ar veni, mesajul va fi același și, că ne va conveni că nu, nu vom mai avea ce să facem.
Democrația a fost apărată se zice. Cu conturi închise, cu fonduri nedeclarate, cu agresivitate împotriva celor care ies din rând, cu alegeri anulate dacă e nevoie, cu declarații scoase din context pentru a contribui la narativul oficial. Mai scoate acum educația de gen din școlile copilăriei.
Ciolacu a sărit să-l felicite și el pe Nicușor, omul din afara sistemului Ce scenetă amuzantă. Cu toate astea, au rămas și câteva gafe din partea lui Simion, care te făceau să te întrebi dacă nu vrea și el să-l voteze pe Nicușor. Însă am pus și acolo lucrurile în contextul "scos".
Așa că rămânem de unde am rămas. Cu războiul lângă, cu datorii mari și cu mulți analfabeți funcțional printre noi. Nu se schimbă nimic.
Problema mea e că programul Visa Waiver nici nu cred că mai vine înapoi. Iar România s-ar putea să fie aruncată din brațe de partenerul strategic cu care ne lăudam cel mai tare în ultimele decenii.
Că în campanie se dădea de colo colo acel meme cu "cu cine ti-ai lăsa fata, cu un olimpic la matematică sau cu un golan?". Iar răspunsul evident era că ai vrea cu un olimpic. Doar că întrebarea completă, în contextul mondial, ar fi asta: Când doi tâlhari îți atacă fata pe o stradă lăturalnică, ai vrea să fie cu un olimpic la matematică sau cu un golan alături?
Mie aici îmi dă cu virgulă, că o să fim iarăși buni la matematică, dar proștii din spatele blocului. Pe loc repaus!
Doamne ajută!”
Că ei au manipulat mai mult decât am putut noi vota. Și că am ratat o șansă.
Cu toate astea, de data asta sentimentul e că sunt furat. Eu nu pot înțelege cum un om care ia 3.862.761 în turul 1, în al doilea să primească 4.817.489 adica doar 954 de mii in plus.
Celălalt a luat 1.979.767, iar apoi 5.720.159, adică cu 3,740,392 in plus. In conditiile in care existau alti candidati mai apropiati ideologic de Simion, practic avea de unde "fura" voturi. E ilogic din punctul meu de vedere. Dar e sentimentul meu și aia e. Nu mai contează, avem un președinte ales și nimic nu se poate întoarce.
Chiar dacă sună dubios că există peste 250 de mii de voturi anulate în diaspora. Să nu nimerești cu ștampila doua căsute atât de mari e chiar ciudat. Că nu se deplasează nimeni în afară sute de kilometri ca să "tragă un semnal de alarmă" prin anularea voită. Astea sunt vrăjeli.
Cum spuneam dimineață. Pentru noi conservatorii meciul se putea încheia doar egal (Nicușor președinte) sau victorie. Noi nu avem ce pierde ținând cont că e cât se poate de clar că Nicușor președinte înseamnă că lucrurile vor continua de unde le-a lăsat Iohannis. E o trecere firească de la un președinte care stătea în genunchi la Bruxelles către altul care l-a sunat repede pe Macron să-și ceară scuze pentru că contracandidatul său a mers să-i spună în Franța că e dictator. Macron cel care își propusese, așa cum a declarat singur, șă-și enerveze propriul popor până se va vaccina tot. Dar asta nu înseamnă dictatură, nicidecum. Doamne ferește!
Ursula s-a grăbit deja să fie printre primii care-l felicită. Trump încă așteaptă. Am ratat șansa să fim cu trendul actual.
Imaginile bucuriei din piață seamănă izbitor cu cele cu Băsescu și Iohannis, când ambii mergeau să facă baie de mulțime și să promită consultări cu poporul din două în două săptămâni. Iar apoi știm ce a urmat, amândoi și-au băgat picioarele în el de popor.
Apoi, oamenii au votat de frică. Din păcate, mulți români acționează din frică și au arătat acest lucru în pandemie, când cei mai mulți nu s-au vaccinat din convingere că o salvează pe bunica sau că e eficient și sigur, ci pentru că au fost speriați că vor fi dați afară de la muncă. Acum sperietoarea a fost că vine Rusia peste noi și că îi poate scoate cineva din Europa.
Problema care rămâne cea mai apăsătoare e că, așa cum am văzut, campania lui Nicușor a aruncat cu bani peste toată media. Iar de acum încolo probabil că vom urma în continuare doar sursa oficială de informare. Indiferent de unde ar veni, mesajul va fi același și, că ne va conveni că nu, nu vom mai avea ce să facem.
Democrația a fost apărată se zice. Cu conturi închise, cu fonduri nedeclarate, cu agresivitate împotriva celor care ies din rând, cu alegeri anulate dacă e nevoie, cu declarații scoase din context pentru a contribui la narativul oficial. Mai scoate acum educația de gen din școlile copilăriei.
Ciolacu a sărit să-l felicite și el pe Nicușor, omul din afara sistemului Ce scenetă amuzantă. Cu toate astea, au rămas și câteva gafe din partea lui Simion, care te făceau să te întrebi dacă nu vrea și el să-l voteze pe Nicușor. Însă am pus și acolo lucrurile în contextul "scos".
Așa că rămânem de unde am rămas. Cu războiul lângă, cu datorii mari și cu mulți analfabeți funcțional printre noi. Nu se schimbă nimic.
Problema mea e că programul Visa Waiver nici nu cred că mai vine înapoi. Iar România s-ar putea să fie aruncată din brațe de partenerul strategic cu care ne lăudam cel mai tare în ultimele decenii.
Că în campanie se dădea de colo colo acel meme cu "cu cine ti-ai lăsa fata, cu un olimpic la matematică sau cu un golan?". Iar răspunsul evident era că ai vrea cu un olimpic. Doar că întrebarea completă, în contextul mondial, ar fi asta: Când doi tâlhari îți atacă fata pe o stradă lăturalnică, ai vrea să fie cu un olimpic la matematică sau cu un golan alături?
Mie aici îmi dă cu virgulă, că o să fim iarăși buni la matematică, dar proștii din spatele blocului. Pe loc repaus!
Doamne ajută!”


Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Doamne, izbăvește sufletul meu de buzele nedrepte și de limba vicleană.
Ce se va da ție și ce vei câștiga de la limba vicleană?
Săgeți ascuțite cu cărbuni aprinși trase de Cel puternic.
Vai mie, că pribegia mea s-a prelungit, că locuiesc în corturile lui Chedar!
Mult a pribegit sufletul meu.
Cu cei ce urau pacea, făcător de pace eram; când grăiam lor, se luptau cu mine în ZADAR.
Psalmul 119
Hristos a înviat!
Tocmai de asta le-au anulat ca sa aiba timp (doua saptamani erau prea putine) sa bage frica in oameni, sa-i manipuleze si apoi sa fure.
Colonelul Doru Paraschiv a spus saptamana trecuta la DD ca sunt capabili sa fure.
Au fost peste 3 milioane de voturi pe liste suplimentare, jumatate dintre ele in tara restul in strainatate!
Peste 200 de mii voturi anulate in strainatate. Tehnica ne-a spus-o tot col. DP. Cine numara mai pune si cate o stampila pe voturile lui GS si uite asa mai pierde 200000 voturi.
Cand sistemul se opreste/reporneste oameni din STS care sunt vanduti au posibilitatea sa introduca voturi fictive in baza de date. Buletinele pentru acestea se aduc frumusel in mici serviete (hartia este subtire si intra multe) chiar de catre cei pusi sa pazeasca.
Mai sunt si alte metode, le vom afla de la col DP, saptamana aceasta.
Raportul voturilor in diaspora a fost aproape de egalitate ceea ce practic era imposibil. In Moldova vreo 3 mii pentru GS si peste 30 mii pentru ND.
Aseara am stat pe site-ul AEP si am urmarit in timp real dinamica numararii. Cand am realizat ca desi vin voturile din diaspora si diferenta nu scade am stiu ca GS a pierdut.
Cam pe atunci primesc de la o fosta colega, de la care am primit multe fake-uri in timp, un mesaj cum ca parintele Kiril din Athos a spus ca GS va fi furat, ca urmeaza 5 ani grei si razboi, etc. Mi-am dat seama de manipularea securista pentru cimentarea victoriei si asigurarea unei non-reactii din partea poporului roman. De ce le este frica nu vor scapa! Furia oamenilor, mai ales cand sistemul va incepe cu ce stiu ei mai bine sa faca, va fi de neoprit. Liniste nu va fi pentru ei!!!
Domnul să o odihnească în pace!