

Astăzi m-am întâlnit cu o fostă colegă, întâmplător, în autobuz.
Din vorbă-n vorbă, mi-a mărturisit cu regret că și-a făcut două doze și s-a ales cu niște probleme cardiace. Palpitații, aritmie, obosește ușor. E convinsă că nu mai e cum era și că de la „ăla” i se trag ponoasele, deși, din fericire, problemele ei nu sunt chiar atât de grave, știe că se putea mult mai rău.
Iar dacă tot s-a ivit ocazia, am întrebat-o și eu de ce-a făcut-o, de ce s-a capsat.
Și mi-a zis așa: că i-a fost frică.
O frică intensă, irațională, de boală și de moarte. N-a reușit deloc, la vremea respectivă, să se detașeze cât de cât în plan emoțional și să înțeleagă că, dincolo de cifrele și statisticile cu morți de la televizor, existau minciuni și manipulări la mijloc.
Deci pur și simplu femeia s-a hrănit cu frică. Și-a alimentat îngrijorarea, spaimele, suspiciunile, pe principiul că poate i se va întâmpla tocmai ei să facă o formă gravă de boală, că n-ai de unde să cunoști dinainte cum va fi. Vă amintiți refrenul, poți să fii „asimptomatic”, dar poți și să dai colțul, pentru că boala e parșivă și nu știi niciodată cum reacționează organismul TĂU.
De serul magic n-a fost sută la sută sigură că trebuie să-l facă, dar ce să vezi, și aici am vrut să ajung, a sfătuit-o medicul de familie. Cu care se afla în relații bune, de încredere, pentru că se cunoșteau de niște ani. Deci doctorița de familie, care și aia s-a capsat cu trei doze, a convins-o pe asta să meargă la ac.
Că boala e nasoală, că mai bine să fii protejat, decât să nu fii protejat, că așa recomandă specialiștii, în fine, i-a zis multe și de toate. Iar fosta mea colegă nu s-a opus, pentru că era speriată dinainte, iar presiunea „autorității” celeilalte a fost mult prea puternică.
La final am rămas cu un gust amar.
Mi-a fost milă de ea, dar cel mai mult știți ce m-a frapat?
Mi-am dat seama că absolut toate mizeriile, frica irațională, încrederea în „știință”, explicațiile despre necesitatea de a trece pe la ser, absolut toate au fost girate și băgate la înaintare fix de către medici, nu de presă, nu de politicieni, deși urlau și ăștia la noi din toți rărunchii.
Oameni cu studii medicale, cu experiență, au înghițit ca guguștiucii tot ce le-a servit sistemul (sistemul lor), după care au dat mai departe către alții o grămadă de sfaturi și recomandări, trimițând lumea la serul experimental.
E foarte șocant, dacă stai să te gândești...
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Observatie: Medicii au primit mariri de salarii la care nici nu visau. De aia au facut ce au facut.
- Unde conștiința nu e, nici regrete nu sunt.
- Când banul primează, viata e o pala de vânt.
- Îngerii morții in halate albe.
- Sunt voci care afirma ca foarte putini medici s-au spovedit. Asta spune totul despre inima, suflet, responsabilitate și credinta lor.
- Sa nu-i uitam pe specialiști și anal iști.Ei au fost sarea si piperul teroarei in pandemie.
Radu Tudor , Bogdan Chiriac, Pieleanu, CT Popescu, Prelipceanu, Jurma, Imbre, Gheorghiță, Mahler, Musta, Gherman, Gadea , Marinescu, Anca Alexandrescu, Ciutacu,etc.
PS. Stimate romani. Din respect fata de viata ta, fata de adevăr și credinta nu-i mai vota pe pe Citu, Jhoannys, Orban, PSD , USR, UDMR, PMP, FORTA DREPTEI., PNL. Sa nu uiti Darie. Sa nu uiți cetățene cum ai fost umilit, batjocorit, mințit, închis, condiționat, manipulat , disprețuit, urat, înmormântat în saci negri, batjocorit, amendat, întâmpinat de armata pe strada, hartuit, făcut conspirationist, putinist și iresponsabil. România trezeste-te și nu-i ierta pe cei care au vândut tara și si-au vândut sufletul Satanei, Americii, UE și NATO. Doamne ajuta.
Și mie mi-a recomandat fosta doftoriță, dar am ascultat mai mult sfaturile părinților văzători cu Duhul, din Sfântul Munte.
Și mie mi-a recomandat fosta doftoriță, dar am ascultat mai mult sfaturile părinților văzători cu Duhul, din Sfântul Munte.
Și cum de câțiva ani majoritatea trebuie
Fără VOT!
Și cum de câțiva ani majoritatea trebuie sa se supună intotdeauna minorității, cred că cel mai bine ar fi sa ne antrenam rezistenta cu ajutorul lui Dumnezeu la mizeriile care vor veni in valuri.
De zeci de ani, Europenii si nu numai, sunt sterilizati si Imbolnaviti la greu prin alimente si medicamente.