Pledoarie pentru o "lovitură de stat" democratică - o "contra-revoluție a normalității" împotriva unui stat nedemocratic: votul liber!

De Pascal Ilie Virgil  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Eu personal, împreună cu mulți prieteni, am avut în minte și ne-am gândit permanent la multe lovituri de stat. De fapt, la contra-lovituri împotriva celor care au dat deja lovituri de stat succesive în România din 1989 încoace. La o contra-revoluție a normalității, a bunului simț, cum a spus Trump.

M-am gândit și mi-am dorit ca Ion Iliescu și ceilalți, pe care îi știm cu toții și care se cunosc între ei, care au orchestrat lovitura de stat din decembrie 1989, să fie pedepsiți pentru faptele lor criminale, din cauza cărora au murit aproape 2000 de oameni.

În iunie 1990, aceiași Ion Iliescu și FSN-ul său, intangibili până acum – dovada clară că trăim într-un sistem care a preluat puterea în România și a escaladat apoi la conducere neîntreruptă printr-o lovitură de stat – au orchestrat o lovitură de forță împotriva democrației, o lovitură de stat împotriva opoziției menite să asigure monopolul FSN asupra puterii. Criminalii de atunci, aflați la putere și astăzi prin urmașii lor, au umplut cu morminte de oameni nevinovați cimitirul Străulești 2.

Bolșevicul criminal Iliescu i-a adus pe mineri la București încă o dată, în septembrie 1991, ca să-l dea jos din fruntea guvernului pe fostul său coleg de crime revoluționare, Petre Roman. Studiase la Frunze modelele anterioare ale lichidării prietenilor de comploturi și lovituri de stat: Robespierre, Marat, Troțki ș.a.m.d. Așadar, încă o dată, un criminal aflat la conducerea țării noastre s-a folosit de o masă civilă de manevră, infiltrată de cozile de topor ale fostei Securități, pentru a-și menține și consolida puterea. Victimele colaterale, din nou, nu au contat.

Mi-am dorit și atunci din tot sufletul să fie răsturnați de la putere, prin orice mijloace, toți acești criminali care, repet, sunt și astăzi la putere printr-un lanț neîntrerupt de colegialitate, complicitate criminală și trădare împotriva României.

În 2017, urmașul și continuatorul în nenorociri feseniste, Grindeanu, a adoptat pe ascuns Ordonanța de Urgență nr. 13, ordonanță care dezincrimina anumite fapte de corupție, adică faptele lor nenumărate de corupție ticăloasă. Protestele masive ulterioare au forțat guvernul să-și retragă ordonanța ticăloasă.

De fiecare dată, mi-am dorit ca acești uzurpatori de democrație și de funcții de conducere statală să fie anchetați corect și să plătească pentru faptele lor. Ei și-au continuat drumul, călcând apăsat democrația cu bocancii lor murdari de crime, ocupând funcții din care au controlat România, au vândut-o și au trădat-o, luând salarii și pensii sfidătoare.
Cum să nu vrei să-i înlături de la putere pe toți acești impostori prin orice mijloace? O lovitură de stat împotriva lor nici măcar nu s-ar chema astfel, ci dreptate. 
 
Dreptate!

Am discutat cu prieteni, nu pe ascuns, ci în public, în gura mare, fără să ne ferim, imaginându-ne cum armata, ca garantă a păstrării democrației constituționale, ar trebui să intervină pentru a face dreptate. Însă și armata a fost înfiltrată de politrucii lui Iliescu și de urmașii lor, instalați în funcții cheie, pe salarii și avantaje incredibile.

Cinci milioane de români, umiliți, mințiți și cu speranțele aruncate de către aceste gunoaie trădătoare și lacome, și-au părăsit țara. Un exod neimaginat într-o perioadă de pace într-o țară europeană.

6 decembrie 2024. Un alt puci grav împotriva democrației. E atât de proaspăt în memoria tuturor încât nu-l mai comentez.

Concluzia este că toți nemernicii și criminalii sistemului care trag toate sforile statului român se mențin la putere prin lovituri de stat, lovituri antidemocratice și anticonstituționale. Împotriva poporului român și împotriva ordinii legale și constituționale.

Toți nemernicii ăștia care se mențin în funcțiile cheie ale puterii printr-o continuă lovitură de stat trebuie să fie înlăturați.

Într-adevăr, îmi doresc ca toți acești actori politici impostori și criminali să fie deferiți unei justiții reale și judecați corect. Toți politrucii sistemului totalitar din România, răspândit peste tot ca o caracatiță mafiotă, trebuie judecați și condamnați. 

Noi, cei care vrem această corecție morală și democratică a țării, nu putem fi acuzați că vrem lovituri de stat doar pentru simplul motiv că vrem dreptate, justiție și corectitudine. 
 
"Lovitura" noastră contra adevăraților complotiști împotriva poporului român va fi dată extrem de legal: prin simplul vot liber pe care îl așteptăm cu nerăbdare.

Nu putem și nu trebuie să fim cenzurați.
 
Iar cei care vor reuși să-i arunce în groapa imundă a istoriei criminale a omenirii vor fi cu siguranță eroi naționali.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (1)
  • Vasile Grozav 8001 09.03.2025 14:12
    Singura deosebire intre Iliescu, Ciolacu, Bolovan, Nastase , Base, Jhonny, Constantinescu; etc, tine doar de varsta. Restul sunt narative nesemnificative pe aceeasi tema a preluarii si mentinerii puterii cu orice mijlace, fie ele Machiaveliice inchizitoriale , dictatoriale, tortionare, anticonstitutionale, paraditoare sau experimentale, gen Piteșt, Sighet, Balta Alba, Canal, zarca Aiud, CCR, SRI, SIE, DNA, ICCJ.
    Ps. Doamne bunecuvanteaza-i pe toti sfintii inchisorilor cu dragostea si frumusetea Ta.
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. Premierul Spaniei vine cu noi dezvăluiri despre pana masivă de curent care a lovit Peninsula Iberică: 15 gigawați de energie au dispărut inexplicabil

Ultima oră

23:30

Corbul și dragonul sau modelul politic ortodox

23:00

Radu Cristescu - PSD: 10 motive pentru care nu-l votez pe Nicușor Dan!

22:49

Florin Palas: Kominternul n-o murit, dor un pic s-o odihnit!

21:10

SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

20:00

George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

19:22

Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singur salariul și și-a pus și un bonus de 50%

19:13

NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

19:00

Virgiliu Gheorghe: Sunt oameni care frecventează Biserica si vorbesc cu multa ură față de George Simion lăudându-l pe Nicușor Dan care susține homosexualismul, educația sexuală pentru copii și festivalul satanist UNTOLD. Ce legătură are cu Hristos?

18:57

Conferință AUR despre relansarea mineritului și metalurgiei în Munții Apuseni

18:21

Magdalena Radu: De ce îl votez pe George Simion

18:00

A ÎNCEPUT! VIDEO: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews

17:41

Patrick André de Hillerin despre apocalipsa intelectualilor: Cât de prost stau Cristian Preda și Tănase Stamule la calcule - FOTO-CAPTURI

17:25

Sorin Faur: ”În frunte cu Liderul, băsiștimea e fiartă”

17:05

George Simion: Sunt și voi rămâne alături de poporul român! Dialog cu asociațiile și sindicatele – primul pas spre o Românie condusă cu respect

16:20

Radu Soviani în Libertatea: Despre dubioasa intervenție a BNR pentru devalorizarea leului. Mugur ”Manole” Isărescu a rămas fără ceai de tei?