MOTTO: „O avocată,
FOST MEMBRU (!!!, n.n.) al Partidului Național Liberal Sector 1, și un
bărbat care se recomanda ca general al SIE au fost prinși în flagrant în
timp ce primeau 60.000 de euro, dintr-o sumă mai mare pretinsă de
500.000 de euro, au declarat surse judiciare pentru Agerpres. Adriana
Georgescu, prezentată în spațiul public drept «LIDERA FEMEILOR PNL», ar
fi promis intervenții în justiție și la nivel guvernamental în schimbul
unor sume de bani.” (ANTENA 3 CNN, 28 ianuarie 2026, ora 20:52)
................................................................................................................
Măi, societate civilă... măi dragă... stai să vezi ce s-a-ntâmplat: a venit minerii ăia, brutele ălea fără inimă de la DNA și a găsit corupție la PENELEU! Daʼ să vezi, mamițo, ce mai „corriupsion” -că acum ne-am franțuzit cu toții- cu plete blonde s-a găsit!
Ai de noi, ca să zic așa!
Marcată de eveniment, butonez eu rapid telecomanda cu gândul să nu scap momentul când iese Tudor Chirilă în stradă, la braț cu Florin Bădiță și Angi-fata-cu-goarna, să nu pierd descinderea în piața publică a DECLIC-ului degrabă impresionabil, cu mânuțele cele galbene și tremurătoare pe care au adăugat, în pripă, o săgeată albastră orientată oblic în sus, precum și sosirea lui Mircea Cărtărescu, călare pe girafa moștenită de la Mihai Șora, însoțit de 100 000 de protestatari de profesie (care-au citit SOLENOID) beculind din telefoane! Apoi dau fuga pe pagina lui Lucian Mîndruță și mă grăbesc să deschid și pagina lui Adrian Papahagi, ca să văd ce părere are și dânșii... Doar la un așa „flangrant” cum am văzut eu alaltăieri, cu interceptări cam cât un serial cu 20 de episoade de teatru radiofonic, imposibil să nu fi reacționat societatea civilă și intelectualitatea publică, despre care știți cât este dânsele de sensibile la corupțiile de tot felul, față de care manifestă toleranță zero...
Când colo, ce să vezi... Chirilă n-a văzut, n-a auzit și face reclamă, pe pagina lui, la spectacolul trupei VAMA, de la Arenele Romane... Angi vrea competiție reală la conducerea Parchetelor (exclus Voineag, se înțelege! n.n.) și e profund preocupată de dezbaterile despre justiție de la Babeș Bolyai... CORUPȚIA UCIDE, recte Florin Bădiță-Davos, n-a observat nimic și, oricum, el joacă în Liga Mare, se ocupă acum, în cel mai serios mod, de Donald Trump... DECLICII sunt preocupați în continuare de „reforma justiției” (de parcă i-ar fi rugat cineva...) și n-au fost atenți la alte evenimente... FUNKY CITIZENS, pe pagina de FACEBOOK, ne demonstrează că o ciorbă rădăuțeană costă 84,98 lei... Mircea Cărtărescu e NOSTALGIA(C) ... Adrian Papahagi se luptă cu putiniștii veroși iar Lucian Mândruță, scos din carapace de întrebarea obraznică a unei comentatoare:
„Ce părere aveți d-le Mîndruță de corupția acestei d-ne avocată??? Am dreptul și solicit un răspuns de la d-voastră!”
...răspunde moale:
„Am părerea că doamna trebuie pedepsită daca e vinovată, laolaltă cu toți complicii. De ce aș avea o altă părere?”
Chiar așa, de ce-ar avea altă părere...
Știrea cu doamna avocat care învârtea șpăgi și donații electorale de sute de mii de euroi acolo, în pătratul galben cu săgeata-n sus, a explodat în presă pe 28 ianuarie 2026, la ora 20:52. Sau, cel puțin, aceasta e prima informație pe care eu am găsit-o, pe pagina ANTENA 3 CNN. Au trecut trei zile. Cea mai mare parte a presei și tot PENELEUL încearcă să ne convingă că doamna blondă e o necunoscută, că s-a fotografiat și ea așa, la întâmplare, ba cu Orban, ba cu Bolo, ba cu Ciucu, ba cu Nicușor, ba cu Boc, ba cu Cîțu, ba cu Ciucă... dar niciunul dintre ei nu o cunoaște. Că n-aveau cum s-o remarce... deoarece dânsa a fost când director juridic la CNADNR, când consilieră la Ministerul Economiei, când consilieră la Transporturi, când director juridic la CFR, când iar consilieră la Transporturi, când consilieră la Primăria Sectorului1, când Secretar Regional al Organizației Femeilor Liberale, când președinte al Comisiei de Transport PNL- București... O zvârlugă, deci... păi, cu o asemenea mobilitate, dânsa e precum melcul din bancul cu ardeleleni, când să o prinzi, face: țuști! și dispare! De, o simplă membră de partid, fără nicio vizibilitate! Cu excepția faptului că dânsa a fost prezentă, la o sumedenie de manifestări ale PNL în primul rând de scaune, adică acolo unde stă, de obicei, VIP-urile, care e cele mai harnice și cele mai apreciate!
Asta în timp ce Societatea Civilă, fiind ocupată cu prepararea ciorbei rădăuțene nici măcar n-a observat că procurorul Marius Voineag, cel mult mușcat de fese în perioada agitației RECORDER, a ademenit și a prins în plasă sirena blondă, cu coada solzoasă plină de informații despre PENELEU, despre „optimizări” în justiție, despre circuitul sacoșelor cu bani în natură (dar mai ales în campaniile electorale), precum și despre alte lucruri la fel de simpatice. Care sirenă spunea multe-multe chestii în convorbirile telefonice, ca și cum ar fi fost asigurată că poate spune orice deoarece cuirasa ei -sau coafura, mă rog- rezistă!
Dacă închidem ochii, însă, cred că putem auzi... așa... ca o fojgăială, o agitație, o entropie tropăitoare venind în valuri dinspre Partidul Național Liberal. Motivul trepidației cred că nu este doar ceea ce a zis la telefon sirena blondă, ci, mai ales, ceea ce ÎNCĂ nu a spus, dar s-ar putea să spună când va încerca să-și „optimizeze” și dânsa, ca tot omuʼ, situația judiciară!
......................................................................................................
PS. Și acum, recitiți, vă rog, MOTTO-ul... Deci, ANTENA 3 CNN ne informează, pe 28 ianuarie 2026, că doamna avocat este FOST MEMBRU PNL... în timp ce „PNL Sector 1 anunță SUSPENDAREA (nu excluderea, n.n.) Adrianei Georgescu din partid, subliniind că aceasta nu deține nicio funcție de conducere în organizație” abia pe 29 ianuarie 2026!!! Deci, cine este adevăratul autor al excluderii? Partidul Național Liberal sau ANTENA 3 CNN? Pe de altă parte, Organizația Femeilor Liberale sare și dânsa ca ciupită de cur și dă un comunicat: „Orice asociere între actuala conducere a Organizației Femeilor Liberale București și doamna Adriana Georgescu este falsă, are ca scop fie crearea unei imagini eronate a organizației, imagine ce nu corespunde realității, fie urmărește crearea de titluri atractive în presă.” Și ce, nu-i așa? ba, cum să nu fie, de vreme ce Ada Georgescu a fost dăcât Secretar Regional al Organizației Femeilor Liberale... nicio legătură, după cum observăm, cu femeile liberale din „România onestă”! Cum vă spuneam, nimeni, dar absolut nimeni din PNL nu a cunoscut-o și nu o cunoaște pe doamna avocat Ada Georgescu!
FOTO:
................................................................................................................
Măi, societate civilă... măi dragă... stai să vezi ce s-a-ntâmplat: a venit minerii ăia, brutele ălea fără inimă de la DNA și a găsit corupție la PENELEU! Daʼ să vezi, mamițo, ce mai „corriupsion” -că acum ne-am franțuzit cu toții- cu plete blonde s-a găsit!
Ai de noi, ca să zic așa!
Marcată de eveniment, butonez eu rapid telecomanda cu gândul să nu scap momentul când iese Tudor Chirilă în stradă, la braț cu Florin Bădiță și Angi-fata-cu-goarna, să nu pierd descinderea în piața publică a DECLIC-ului degrabă impresionabil, cu mânuțele cele galbene și tremurătoare pe care au adăugat, în pripă, o săgeată albastră orientată oblic în sus, precum și sosirea lui Mircea Cărtărescu, călare pe girafa moștenită de la Mihai Șora, însoțit de 100 000 de protestatari de profesie (care-au citit SOLENOID) beculind din telefoane! Apoi dau fuga pe pagina lui Lucian Mîndruță și mă grăbesc să deschid și pagina lui Adrian Papahagi, ca să văd ce părere are și dânșii... Doar la un așa „flangrant” cum am văzut eu alaltăieri, cu interceptări cam cât un serial cu 20 de episoade de teatru radiofonic, imposibil să nu fi reacționat societatea civilă și intelectualitatea publică, despre care știți cât este dânsele de sensibile la corupțiile de tot felul, față de care manifestă toleranță zero...
Când colo, ce să vezi... Chirilă n-a văzut, n-a auzit și face reclamă, pe pagina lui, la spectacolul trupei VAMA, de la Arenele Romane... Angi vrea competiție reală la conducerea Parchetelor (exclus Voineag, se înțelege! n.n.) și e profund preocupată de dezbaterile despre justiție de la Babeș Bolyai... CORUPȚIA UCIDE, recte Florin Bădiță-Davos, n-a observat nimic și, oricum, el joacă în Liga Mare, se ocupă acum, în cel mai serios mod, de Donald Trump... DECLICII sunt preocupați în continuare de „reforma justiției” (de parcă i-ar fi rugat cineva...) și n-au fost atenți la alte evenimente... FUNKY CITIZENS, pe pagina de FACEBOOK, ne demonstrează că o ciorbă rădăuțeană costă 84,98 lei... Mircea Cărtărescu e NOSTALGIA(C) ... Adrian Papahagi se luptă cu putiniștii veroși iar Lucian Mândruță, scos din carapace de întrebarea obraznică a unei comentatoare:
„Ce părere aveți d-le Mîndruță de corupția acestei d-ne avocată??? Am dreptul și solicit un răspuns de la d-voastră!”
...răspunde moale:
„Am părerea că doamna trebuie pedepsită daca e vinovată, laolaltă cu toți complicii. De ce aș avea o altă părere?”
Chiar așa, de ce-ar avea altă părere...
Știrea cu doamna avocat care învârtea șpăgi și donații electorale de sute de mii de euroi acolo, în pătratul galben cu săgeata-n sus, a explodat în presă pe 28 ianuarie 2026, la ora 20:52. Sau, cel puțin, aceasta e prima informație pe care eu am găsit-o, pe pagina ANTENA 3 CNN. Au trecut trei zile. Cea mai mare parte a presei și tot PENELEUL încearcă să ne convingă că doamna blondă e o necunoscută, că s-a fotografiat și ea așa, la întâmplare, ba cu Orban, ba cu Bolo, ba cu Ciucu, ba cu Nicușor, ba cu Boc, ba cu Cîțu, ba cu Ciucă... dar niciunul dintre ei nu o cunoaște. Că n-aveau cum s-o remarce... deoarece dânsa a fost când director juridic la CNADNR, când consilieră la Ministerul Economiei, când consilieră la Transporturi, când director juridic la CFR, când iar consilieră la Transporturi, când consilieră la Primăria Sectorului1, când Secretar Regional al Organizației Femeilor Liberale, când președinte al Comisiei de Transport PNL- București... O zvârlugă, deci... păi, cu o asemenea mobilitate, dânsa e precum melcul din bancul cu ardeleleni, când să o prinzi, face: țuști! și dispare! De, o simplă membră de partid, fără nicio vizibilitate! Cu excepția faptului că dânsa a fost prezentă, la o sumedenie de manifestări ale PNL în primul rând de scaune, adică acolo unde stă, de obicei, VIP-urile, care e cele mai harnice și cele mai apreciate!
Asta în timp ce Societatea Civilă, fiind ocupată cu prepararea ciorbei rădăuțene nici măcar n-a observat că procurorul Marius Voineag, cel mult mușcat de fese în perioada agitației RECORDER, a ademenit și a prins în plasă sirena blondă, cu coada solzoasă plină de informații despre PENELEU, despre „optimizări” în justiție, despre circuitul sacoșelor cu bani în natură (dar mai ales în campaniile electorale), precum și despre alte lucruri la fel de simpatice. Care sirenă spunea multe-multe chestii în convorbirile telefonice, ca și cum ar fi fost asigurată că poate spune orice deoarece cuirasa ei -sau coafura, mă rog- rezistă!
Dacă închidem ochii, însă, cred că putem auzi... așa... ca o fojgăială, o agitație, o entropie tropăitoare venind în valuri dinspre Partidul Național Liberal. Motivul trepidației cred că nu este doar ceea ce a zis la telefon sirena blondă, ci, mai ales, ceea ce ÎNCĂ nu a spus, dar s-ar putea să spună când va încerca să-și „optimizeze” și dânsa, ca tot omuʼ, situația judiciară!
......................................................................................................
PS. Și acum, recitiți, vă rog, MOTTO-ul... Deci, ANTENA 3 CNN ne informează, pe 28 ianuarie 2026, că doamna avocat este FOST MEMBRU PNL... în timp ce „PNL Sector 1 anunță SUSPENDAREA (nu excluderea, n.n.) Adrianei Georgescu din partid, subliniind că aceasta nu deține nicio funcție de conducere în organizație” abia pe 29 ianuarie 2026!!! Deci, cine este adevăratul autor al excluderii? Partidul Național Liberal sau ANTENA 3 CNN? Pe de altă parte, Organizația Femeilor Liberale sare și dânsa ca ciupită de cur și dă un comunicat: „Orice asociere între actuala conducere a Organizației Femeilor Liberale București și doamna Adriana Georgescu este falsă, are ca scop fie crearea unei imagini eronate a organizației, imagine ce nu corespunde realității, fie urmărește crearea de titluri atractive în presă.” Și ce, nu-i așa? ba, cum să nu fie, de vreme ce Ada Georgescu a fost dăcât Secretar Regional al Organizației Femeilor Liberale... nicio legătură, după cum observăm, cu femeile liberale din „România onestă”! Cum vă spuneam, nimeni, dar absolut nimeni din PNL nu a cunoscut-o și nu o cunoaște pe doamna avocat Ada Georgescu!
FOTO:


Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Probabil sistemul a mizat și pe coincidența de nume, dar este prea groasă ca să-i mai ajute la ceva. Sărmanii pensionari nu se mai uită la tembelizor că fac economie la curent pentru a sprijini marea reformă bolojeanistă. Mai trebuie doar să scoată armata pe străzi și să pună în megafoane un cântec patriotic: "trăim decenii de împliniri mărețe..."
Postare de acu 2 decenii:
STANDARDE MORALE ÎNALTE = TOȚI FURĂ 20 November 2015 22:48
"În PDL noi am avut niște standarde morale ridicate de etică și morală în politică.” "Toți fură. Eu am văzut, zona achizițiilor publice este aptă pentru corupție. Din 2005 o spun. Îmi ești prieten, îți dau un contract și plătim de zece ori, de o sută de ori mai mult față de prețul pieței", a declarat Monica Macovei, în cadrul unei emisiuni la B1 TV. Monica Macovei a subliniat că a văzut această practică la toate partidele și că, dacă de la PSD nu aștepta mai mult de la PDL a avut speranțe."De la PSD nu am nicio așteptare. Așteptarea mea a fost de la PDL. De asta pentru mine e foarte grav ceea ce se întâmplă cu PDL. Constat că procedează absolut la fel ca toți ceilalți", a conchis fostul ministru al Justiției. Replica de la EBA: "Noi cei din PD-L ne boicotam intre noi! Monica Macovei de ce zice ca cei din PD-L fura? Ea nu a ajuns eurodeputat tot pe listele PD-L? Si ea cu ce-si tine copilul la Londra?"
Mai știi?
Canaliile în circulație, influente ca lumea, care acum sunt ude în chiloți ar scăpa de sub lupă … hmmmm