Mihai Tîrnoveanu: Înainte de a fi suveranist, Viktor Orban este ungur. De ce au fost invitați Netanyahu și Dodon la Budapesta, dar Călin Georgescu și George Simion nu?

De Mihai Tîrnoveanu  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Înainte de a fi suveranist, Viktor Orban este ungur. Românii au fost singurii suveraniști care NU au fost invitați la Budapesta cu prilejul demonstrației geopolitice organizată de Orban în plină campanie electorală. 
 
Pentru a se acoperi toată zona, premierul Ungariei a organizat în ultimile zile, trei evenimente: întrunirea CPAC (Acțiunea Politică Conservatoare), adunarea grupului ,,Patrioți pentru Europa" din Parlamentul European și vizita președintelui Poloniei Karol Nawrocki, fixată nu întâmplător chiar în aceeași zi în care evolua pe scenă facțiunea "patriotilor UE". 

Imaginea s-a vrut a fi una de unitate în jurul lui Orban, indiferent de divergențele care există între grupările suveraniste. Românii însă nu au avut loc. Nu a fost invitat nici Călin Georgescu ca președinte ales al României, simbol al persecuției globaliste care a anulat alegerile într-o țară membră UE, nici George Simion, președintele celui mai important partid suveranist din România.
 
În schimb, Viktor Orban l-a invitat la CPAC Budapesta, pe Beniamin Netanyahu, reprezentat de fiul său, dar și pe Igor Dodon, președintele Partidului Socialist din Republica Moldova, care s-a întreținut cordial cu Peter Szijjarto, ministrul de externe al Ungariei!
 
Ce legătură au conservatorii cu socialistii, doar Viktor si Peter pot desluși, posibila explicație maghiară fiind faptul că tovarășul Dodon susține că Basarabia nu este România și că limba moldovenească este "ceva" cu totul diferit de limba română. Prin asta Dodon este conservator și suveranist. Cam la fel, dar în alt "gen", ca patrioata suveranistă AFD din Germania, Alice Weidel, care este lesbiană, măritată cu acte în regulă cu o doamnă din Sri Lanka, în timp ce combate sus si tare imigratia! Dar pentru Viktor Orban, care combate la fel,  asta nu contează, Alice Weidel a fost în primul rând pe scena lui de la Budapesta. Probabil și pentru acest aspect, președintelui Poloniei, om serios în general, i-a fost prea mult să apară lângă ungur chiar la aceeași oră cu Alice, alegând "doar" aceeași zi, după ce s-a spălat "igienic" pe mâini în fața propriului popor cu câteva declarații de scuză privitoare la prezența lui în Ungaria. 

Politica lui Viktor Orban este "mare", adică largă, încăpând în ea toate vaxinurile din plandemie ca obligativitate, așa cum încape acum toată lumea, de la Alice până la Trump, Netanyahu, Dodon, mai puțin românii, pentru că sunt...români. Iar românii ar trebui să conștientizeze, să priceapă acest lucru, altfel cădem în marja subțire cuprinsă între derizoriu/naivitate și trădare 

Indiferent de câte "mâini întinse", de câte "semnale" se dau dinspre zona noastră suveranistă către Budapesta, dinspre partea maghiară, totul s-a oprit, se oprește si se va opri, la Graniță. Pentru că despre asta este vorba.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu face o propunere de nerefuzat:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (5)
  • Lazaropole 26.03.2026 11:41
    F bine punctat dl Tîrnoveanu.Face aliante in stanga si in dreapta,dar nu cu noi.Ranchiuna este cu atat mai mare cu cat stie ca dreptatea nu este de partea lor.
  • Anca 8398 26.03.2026 15:40
    Sa dea Dumnezeu sa piardă alegerile ca sa rămână România întreaga.
    Suveranismul si ungurii baba si chiloții. Aia își păzesc teritoriul ocupat si încearcă sa mai ocupe si altele. Sunt ca cei care nu au avut nici casa si si-au făcut palate…ca sa isi acopere complexele de inferioritate.
    Șanse sa piardă are, are trădători chiar aici in România, iar odată ce i-a sfătuit pe UDMR-isti sa pună ștampila pe oamenii lui Soros si ai sistemului la alegerile noastre, aceștia nu vor ezita sa pună ștampila pe omul lui Soros nici la alegerile din Ungaria. La asta nu s-a gândit…
    Doamne ajuta sa li se întoarcă ce au făcut si sa plătească pentru adevarata interferența din alegerile noastre, cea maghiara!
    Nu mai folosiți numele Transilvania, Moldova, Bucovina…sa ștergem din constiinta dezbinarea si separarea. Aceste entități nu mai exista, exista doar România. Un mic pas către marea si adevarata unire.
  • Sorin Stancu 26.03.2026 16:34
    Dușmanii României se unesc la Budapesta dar "cu noi este Dumnezeu", care "strică planurile nefolositoare".
    Chiar dacă toată lumea va fi împotriva noastră, grija noastră e să fim cu Dumnezeu, cu Sfinții Părinți.
    Da, vor face maidanul de luptă in România, dar vor avea surprize...
  • Spectator-Nene 26.03.2026 20:59
    Ca de invitat, i-o fi invitat, nu zic. Vorba e: vor veni? Si inca ceva: ati vazut interviul cu Calin Georgescu?
  • Leustean 27.03.2026 13:00
    Orban ca Orban, i-am deslușit demult intențiile revanșarde. Necazul cel mare sunt politrucii care s-au perindat la guvern si Cotroceni si care i-au permis sa se poarte in Romania de parca el ar fi seful
  1. Propunerea lui Călin Georgescu și a AUR este foarte clară: Guvern de Reconciliere Națională. Nicușor Dan trebuie doar să înțeleagă și să recunoască formal voința a peste 40% din poporul român, susținută cert de Donald Trump - VIDEO

  2. După războaie din nou isteria pandemică? BUM: ”HANTAVIRUSUL”, pe lista REACȚIILOR ADVERSE ale ”VACCINULUI” PFIZER

  3. Comandor Ștefan Popa: Sfintele Paști în chilia unei sfinte din pustnicie. Sfântă Cuvioasă Elisabeta de la Pasărea, roagă-te pentru noi, păcătoșii!

  4. Prof Nicholas Dima: Credință și ateism - De vorba cu pastorul Richard Wurnbrand. Pe urmele lui Valeriu Gafencu, erou, martir, Sfânt al Închisorilor

  5. Ce au făcut ungurii când au intrat în Oradea? Au demolat statuia lui EMINESCU. FOTO cu sculptura distrusă și ce spunea Octavian Goga despre primul bust al lui Eminescu în Transilvania română. RĂZBOIUL CONTRA STATUILOR

  6. Gheorghe Piperea: Este Inteligența Artificială benefică? Pentru cine? Este riscantă? Da, chiar mai periculoasă decât armele de nimicire în masă!

  7. Cutremur politic în Marea Britanie: Stânga globalistă a lui Keir Starmer se prăbușește sub asaltul lui Nigel Farage

  8. Există o coordonare împotriva normalității? După cenzurarea avertismentelor privind cezarienele, o doctoriță ginecolog care a atras atenția asupra problemelor conceperii de copii în post a fost linșată mediatic de ONG-uri cu agende pro-cezariană și avort

  9. Pomenirea Marelui Român Octavian Goga la Mănăstirea Sfântul Efrem cel Nou. Mihai Tîrnoveanu: Octavian Goga a fost Poet, Deținut Politic, Soldat înrolat Voluntar pentru România Mare, Politician, Academician, Naționalist. Și nu poate fi uitat! - VIDEO

  10. Octavian Goga nu a fost antisemit ci a vrut să aplice în România ceea ce face acum Donald Trump cu imigranții ilegali din SUA. Marele Român, poetul Unirii și al pătimirii noastre, urât și azi de toți dușmanii României (1 Aprilie 1881 – 7 Mai 1938)

  1. 3 mai 1997: 29 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  2. După Televiziunea Națională, noi afirmații anticreștine scandaloase, la Europa FM - Igor Bergler: ”Catedrala, o oroare, Religia e un abuz, Preoții, paraziți”. CNA E SURD ȘI ORB. Pr. Adrian Agachi: ”Ține de cei șapte ani de acasă”

  3. Prezentă la mitingul nepalezo-penelist din Piața Victoriei, Ana Blandiana a trecut de la Odă lui Lenin la Odă lui Bolo: ”Faptul că Bolojan există, este, de fapt, un mare noroc”

  4. A CĂZUT Bolojan! VOT ISTORIC! 281 de aleși l-au trimis la Oradea pe ”Ilie Sărăcie” - FILMUL EVENIMENTULUI MEMORABIL

  5. Claudia Marcu: Operațiunea ”nepalezii”. Guvernul a descoperit că a dat vize de muncă pentru imigrație ilegală

  6. Întrebarea Zilei pe Facebook: CE ARE NICU ÎN RUCSAC?

  7. Nicușor Dan, în ”excursie cu clasa”: Și-a plimbat ghiozdănelul pe covorul roșu din Armenia - VIDEO

  8. Suprema biruință a poeziei “Ridică-te, Gheorghe, Ridică-te, Ioane!” și a Poetului Radu Gyr! Duhul lui Radu Gyr este viu, în pofida brucanilor care l-au condamnat la moarte! (2 martie 1905 – 29 aprilie 1975)

  9. 29 aprilie – 11 ani de la nașterea în Ceruri a Părintelui Arhimandrit Roman Braga, ultimul supraviețuitor al Rugului Aprins. "Christianity is not a doctrine. God is everywhere!" - VIDEO

  10. 29 aprilie: nașterea la Ceruri a ziaristului, scriitorului și Poetului Închisorilor Radu Gyr - Românul care L-a coborât pe IISUS ÎN CELULĂ

Ultima oră

10:47

SRS: Premierul care nu se dă plecat

10:24

Gândul a descoperit ce pățește ActiveNews din timpul pandemiei și până azi

09:50

Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): ”Guvernul continuă să mintă și să sfideze o țară întreagă, asumându-și pe față ideea de a vinde acțiuni Romgaz și Hidroelectrica”

09:24

Hantavirus în Europa: Stewardesă olandeză în spital, în timp ce 40 de turiști ar fi părăsit fără control nava-focar

08:58

”Veți vedea o strălucire uriașă ieșind din Iran” - Trump avertizează regimul de la Teheran după ce marina SUA a respins un atac în Strâmtoarea Ormuz

08:46

Cutremur politic în Marea Britanie: Stânga globalistă a lui Keir Starmer se prăbușește sub asaltul lui Nigel Farage

01:10

Propunerea lui Călin Georgescu și a AUR este foarte clară: Guvern de Reconciliere Națională. Nicușor Dan trebuie doar să înțeleagă și să recunoască formal voința a peste 40% din poporul român, susținută cert de Donald Trump - VIDEO

23:30

Comandor Ștefan Popa: Sfintele Paști în chilia unei sfinte din pustnicie. Sfântă Cuvioasă Elisabeta de la Pasărea, roagă-te pentru noi, păcătoșii!

23:10

Prof Nicholas Dima: Credință și ateism - De vorba cu pastorul Richard Wurnbrand. Pe urmele lui Valeriu Gafencu, erou, martir, Sfânt al Închisorilor

22:35

Octavian Goga sau lacrimile pătimirii de dincolo de Munte și revolta împotriva strâmbătății milenare. Discursul lui Nichifor Crainic la primirea în Academia Română

21:30

Pomenirea Marelui Român Octavian Goga la Mănăstirea Sfântul Efrem cel Nou. Mihai Tîrnoveanu: Octavian Goga a fost Poet, Deținut Politic, Soldat înrolat Voluntar pentru România Mare, Politician, Academician, Naționalist. Și nu poate fi uitat! - VIDEO

21:10

Ce au făcut ungurii când au intrat în Oradea? Au demolat statuia lui EMINESCU. FOTO cu sculptura distrusă și ce spunea Octavian Goga despre primul bust al lui Eminescu în Transilvania română. RĂZBOIUL CONTRA STATUILOR

20:45

ICE a devenit NICE - Trump a pus în practică o propunere online pentru redenumirea agenției americane pentru Imigrație

20:35

Octavian Goga nu a fost antisemit ci a vrut să aplice în România ceea ce face acum Donald Trump cu imigranții ilegali din SUA. Marele Român, poetul Unirii și al pătimirii noastre, urât și azi de toți dușmanii României (1 Aprilie 1881 – 7 Mai 1938)

20:30

Roland Cătălin Pena: De ce Palatul Victoria merită rebotezat Palatul Înfrângerii Naționale. Un premier puțintel mai pro-american?