Mihai Tîrnoveanu: Campania bazată pe minciună/ură a UDMR începe să nu mai aibă putere în rândurile maghiarilor. Drepturile legitime la o viață mai bună nu le-au fost luate nici de Georgescu, Simion sau Tanasă, cu atât mai puțin de mine

De Mihai Tîrnoveanu  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Pentru prima dată, la o postare de-a mea (cea cu anunțul protestului anti-taxe Bolojan, din 12. 02. de la Brașov) am primit aprecieri (foarte multe!) și de la unguri! Le mulțumesc sincer pentru asta și îi invit/aștept la protest.
 
Chestiunea cu aprecierile din partea lor este mare lucru, ținând cont că sunt perceput din cauza propagandei UDMR, ca fiind unul dintre cele mai ostile personaje "antimaghiare". Poza pe care o vedeți este parte a unui pliant distribuit în campania electorală din 2024. Mii de exemplare au ajuns la fiecare ungur din Covasna si Harghita, distribuirea aparținând UDMR. 

Campania desigur a fost bazată pe manipulare/minciună grosolană, niciunul dintre cei din foto nefiind împotriva etniei maghiare. Nu ne-am pronunțat niciodată împotriva drepturilor lor, cu atât mai puțin n-am spus și nici măcar sugerat, aberația cu ,,ungurii afară din țară". Dar atunci propaganda a prins. De frica "extremiștilor" care i-ar da afară din țară, au votat UDMR care le-a promis ,,Mai mult pentru cetățean, mai puțin pentru stat". După alegeri, guvernul din care face parte si UDMR a făcut exact invers. Sunt convins că foarte mulți se întreabă acum, nu cumva UDMR a mințit și în privința "extremiștilor"? 

Poate se întreabă pe bună dreptate, de ce UDMR se tot plânge de situația generală din România, în condițiile în care a fost parte a guvernelor din România, de multe ori in poziții extrem de importante? Poate acum realizează că acest "partid" i-a ținut în izolare si subdezvoltare economică doar pentru a-i ostiliza împotriva românilor și a flutura sloganul "autonomiei teritoriale" care a generat în plan economic doar luxul politicienilor maghiari. Nu știu exact, dar mă întreb, fondurile venite de la Guvernul Orban folosite de UDMR pentru a face din Covasna și Harghita o enclavă etnică si pentru voturi UDMR/FIDESZ au ridicat in mod real nivelul de trai al maghiarilor sau au fost folosite doar pentru imagine/propagandă ? 

Ce contează mai mult pentru ungurii din România, fularul cu Ungaria mare de la gâtul lui Viktor Orban pe stadionul Sepsi sau faptul că orașele lor nu au cartiere rezidențiale noi, implicit dezvoltare economică și faptul că tinerilor, copiilor lor le este restrânsă posibilitatea de a-și găsi un loc de muncă,, oriunde în România pentru că nu știu bine sau deloc  limba română? 

Drepturile legitime la o viață mai bună nu le-au fost luate nici de Georgescu, Simion sau Tanasă, cu atât mai puțin de mine, ele în fapt le-au fost restricționate tocmai de UDMR, vânzătorul de iluzii autonomiste, parte a guvernelor din România, de 30 de ani încoace. Desigur, grofii trăiesc bine, secuii/ungurii de rând, mai puțin bine spre foarte prost. 

Revolta lor împotriva taxelor/impozitelor este legitimă și reală la firul ierbii și este doar picătura care a umplut paharul nemulțumirilor acumulate si mocnite de-a lungul timpului. 
 
După cum am mai spus, toată această chestiune se va transforma în anumite condiții într-o alternativă politică la UDMR, dar asta este o altă discuție. 
 
Pe 12. 02. ora 17, discutăm despre taxe/impozite, suntem la Primăria Brașov, unde cu siguranță vor fi și cetățeni românii de etnie maghiară la protest. Pentru prima dată, împreună!

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu face o propunere de nerefuzat:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (2)
  • Arcadia 05.02.2026 15:50
    Formularea "afară, afară cu ungurii din țară" nu mi se pare corectă. Din punctul meu de vedere, corect ar fi: "afară, afară cu maghiarismul din țară". Românii nu au nimic cu oamenii buni, indiferent de etnie. Românii au, însă, ceva cu cei lipsiți de respect și recunoștință, cărora le place să se facă stăpâni pe ceea ce nu-i al lor (și nici n-a fost vreodată).
    Din câte știu, modelul european este următorul: locuiești în Germania, ai obligația să te porți ( și ai aceleași drepturi ) ca un german, locuiești în Marea Britanie, ai obligația să te porți ( și ai aceleași drepturi ) ca un britanic,... locuiești în România, ai obligația să te porți ( și ai aceleași drepturi ) ca un român.
    Orice îți dorești în plus (legal) poți face în spațiul tău privat, ( nu public! ), cu bani privați. Vrei la conducere, nu-ți poți face partid pe criterii etnice, căci este discriminare, iar, în toate instituțiile de stat, limba oficială este cea obligatorie.
    Dacă acesta este modelul european, de ce noi nu-l respectăm ?!
  • Brick 15.02.2026 15:24
    In amintirea preotului martir Aurel Munteanu ucis de hoarda turanica din pusta in vremea Diktatului de la Viena.

    https://miscellaneusblog.substack.com/p/remembering-the-martyred-priest-aurel
  1. Propunerea lui Călin Georgescu și a AUR este foarte clară: Guvern de Reconciliere Națională. Nicușor Dan trebuie doar să înțeleagă și să recunoască formal voința a peste 40% din poporul român, susținută cert de Donald Trump - VIDEO

  2. După războaie din nou isteria pandemică? BUM: ”HANTAVIRUSUL”, pe lista REACȚIILOR ADVERSE ale ”VACCINULUI” PFIZER

  3. Comandor Ștefan Popa: Sfintele Paști în chilia unei sfinte din pustnicie. Sfântă Cuvioasă Elisabeta de la Pasărea, roagă-te pentru noi, păcătoșii!

  4. Cutremur politic în Marea Britanie: Stânga globalistă a lui Keir Starmer se prăbușește sub asaltul lui Nigel Farage

  5. Prof Nicholas Dima: Credință și ateism - De vorba cu pastorul Richard Wurnbrand. Pe urmele lui Valeriu Gafencu, erou, martir, Sfânt al Închisorilor

  6. Ce au făcut ungurii când au intrat în Oradea? Au demolat statuia lui EMINESCU. FOTO cu sculptura distrusă și ce spunea Octavian Goga despre primul bust al lui Eminescu în Transilvania română. RĂZBOIUL CONTRA STATUILOR

  7. ”Veți vedea o strălucire uriașă ieșind din Iran” - Trump avertizează regimul de la Teheran după ce marina SUA a respins un atac în Strâmtoarea Ormuz

  8. Gheorghe Piperea: Este Inteligența Artificială benefică? Pentru cine? Este riscantă? Da, chiar mai periculoasă decât armele de nimicire în masă!

  9. Pomenirea Marelui Român Octavian Goga la Mănăstirea Sfântul Efrem cel Nou. Mihai Tîrnoveanu: Octavian Goga a fost Poet, Deținut Politic, Soldat înrolat Voluntar pentru România Mare, Politician, Academician, Naționalist. Și nu poate fi uitat! - VIDEO

  10. Există o coordonare împotriva normalității? După cenzurarea avertismentelor privind cezarienele, o doctoriță ginecolog care a atras atenția asupra problemelor conceperii de copii în post a fost linșată mediatic de ONG-uri cu agende pro-cezariană și avort

  1. 3 mai 1997: 29 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  2. După Televiziunea Națională, noi afirmații anticreștine scandaloase, la Europa FM - Igor Bergler: ”Catedrala, o oroare, Religia e un abuz, Preoții, paraziți”. CNA E SURD ȘI ORB. Pr. Adrian Agachi: ”Ține de cei șapte ani de acasă”

  3. Prezentă la mitingul nepalezo-penelist din Piața Victoriei, Ana Blandiana a trecut de la Odă lui Lenin la Odă lui Bolo: ”Faptul că Bolojan există, este, de fapt, un mare noroc”

  4. A CĂZUT Bolojan! VOT ISTORIC! 281 de aleși l-au trimis la Oradea pe ”Ilie Sărăcie” - FILMUL EVENIMENTULUI MEMORABIL

  5. Claudia Marcu: Operațiunea ”nepalezii”. Guvernul a descoperit că a dat vize de muncă pentru imigrație ilegală

  6. Întrebarea Zilei pe Facebook: CE ARE NICU ÎN RUCSAC?

  7. Nicușor Dan, în ”excursie cu clasa”: Și-a plimbat ghiozdănelul pe covorul roșu din Armenia - VIDEO

  8. Suprema biruință a poeziei “Ridică-te, Gheorghe, Ridică-te, Ioane!” și a Poetului Radu Gyr! Duhul lui Radu Gyr este viu, în pofida brucanilor care l-au condamnat la moarte! (2 martie 1905 – 29 aprilie 1975)

  9. 29 aprilie – 11 ani de la nașterea în Ceruri a Părintelui Arhimandrit Roman Braga, ultimul supraviețuitor al Rugului Aprins. "Christianity is not a doctrine. God is everywhere!" - VIDEO

  10. 29 aprilie: nașterea la Ceruri a ziaristului, scriitorului și Poetului Închisorilor Radu Gyr - Românul care L-a coborât pe IISUS ÎN CELULĂ

Ultima oră

11:30

8 mai, Sărbătoarea MINUNII care se petrece ÎN FIECARE AN la mormântul Sfântului Ioan Evanghelistul: pulberea sfântă și vindecătoare care se ridică în aer

11:25

KALERGI A LA MAIA. ”Soluția” Guvernului de la Chișinău pentru exodul tinerilor: Importul a 300.000 de migranți pentru a atinge ”standardele europene”

11:00

8 mai: Sfântul Măritul Apostol și Evanghelist Ioan Teologul, vulturul iubit de Iisus, Sfântul Cuvios Arsenie cel Mare, Sfânta Cuvioasă Emilia, mama Sfântului Ierarh Vasile cel Mare

10:47

SRS: Premierul care nu se dă plecat

10:24

Gândul a descoperit ce pățește ActiveNews din timpul pandemiei și până azi

09:50

Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): ”Guvernul continuă să mintă și să sfideze o țară întreagă, asumându-și pe față ideea de a vinde acțiuni Romgaz și Hidroelectrica”

09:24

Hantavirus în Europa: Stewardesă olandeză în spital, în timp ce 40 de turiști ar fi părăsit fără control nava-focar

08:58

”Veți vedea o strălucire uriașă ieșind din Iran” - Trump avertizează regimul de la Teheran după ce marina SUA a respins un atac în Strâmtoarea Ormuz

08:46

Cutremur politic în Marea Britanie: Stânga globalistă a lui Keir Starmer se prăbușește sub asaltul lui Nigel Farage

01:10

Propunerea lui Călin Georgescu și a AUR este foarte clară: Guvern de Reconciliere Națională. Nicușor Dan trebuie doar să înțeleagă și să recunoască formal voința a peste 40% din poporul român, susținută cert de Donald Trump - VIDEO

23:30

Comandor Ștefan Popa: Sfintele Paști în chilia unei sfinte din pustnicie. Sfântă Cuvioasă Elisabeta de la Pasărea, roagă-te pentru noi, păcătoșii!

23:10

Prof Nicholas Dima: Credință și ateism - De vorba cu pastorul Richard Wurnbrand. Pe urmele lui Valeriu Gafencu, erou, martir, Sfânt al Închisorilor

22:35

Octavian Goga sau lacrimile pătimirii de dincolo de Munte și revolta împotriva strâmbătății milenare. Discursul lui Nichifor Crainic la primirea în Academia Română

21:30

Pomenirea Marelui Român Octavian Goga la Mănăstirea Sfântul Efrem cel Nou. Mihai Tîrnoveanu: Octavian Goga a fost Poet, Deținut Politic, Soldat înrolat Voluntar pentru România Mare, Politician, Academician, Naționalist. Și nu poate fi uitat! - VIDEO

21:10

Ce au făcut ungurii când au intrat în Oradea? Au demolat statuia lui EMINESCU. FOTO cu sculptura distrusă și ce spunea Octavian Goga despre primul bust al lui Eminescu în Transilvania română. RĂZBOIUL CONTRA STATUILOR