

IANUARIE 2024
1-7 ianuarie: Ca de obicei, începutul de an e marcat de mahmureală, indigestii și reclame –foarte inteligente și interpretate artistic- la STOMACHON. Nimeni nu se grăbește să se apuce de treabă în România, ardelenii din pricină de „...ce atâta grabă?” iar miticii din pricină de „...ce, noi suntem mai proști ca ardelenii?” Se observă lesne că patria, fie că muncește cineva, fie că nu, e la fel de prosperă iar optimismul funciar îi urcă bujori în obrăjori!
Pe 8 ianuarie, președintele Klaus, marcat de greutatea crenvurștilor, cârnaților bavarezi, ciolanului de porc cu sos de bere și varză acră, precum și a tăvilor cu cremșnit din ultimele zile, și-a aruncat în sfârșit privirea în agenda telefonică... I-a sărit în ochi numele lui Zelenski și a format numărul, în vederea unui „schimb aprofundat de opinii și evaluări cu privire la situația de securitate din Ucraina și din regiune, în special la Marea Neagră”. Schimbul de opinii a fost fructuos, deși cam dezechilibrat, deoarece Klaus mai mult a tăcut, asta din pricină că toți i-au spus, încă de când era mic: „tu, când taci, aproape că pari inteligent... profită de această calitate unică a ta”. În finalul convorbirii, Klaus, care n-a scos niciun cuvânt până acolo, cu excepția banalităților protocolare din deschidere, a citit sacadat, de pe o coală de hârtie: „...reiterez-condamnarea-de-către- România-a-recentelor-atacuri-brutale-intensificate-ale-Rusiei- asupra-Ucrainei-în-special-asupra-infrastructurii-civile.” Administrația Prezidențială a fost mulțumită... măcar a avut ceva de postat pentru rubrica „Agenda președintelui” în primele 10 zile ale lui 2024, nu ca de obicei, o linie orizontală și un țiuit continuu semnalând moartea clinică a activității prezidențiale.
Pe 10 ianuarie au protestat transportatorii rutieri, circulând cu viteză minimă pe autostrada A1, București-Pitești. Practic, odată cu acest eveniment, sărbătorile de iarnă, începute pe la mijlocul lunii noiembrie 2023, cu chiuituri și târguri de Crăciun de toată jena, au luat sfârșit. Lumea a oftat și s-a întors la serviciu.
Și taman în această perioadă tulbure, pe când lumea -până mai ieri înțepenită- părea să se urnească din nou, cu un scârțâit încurajator, a apărut în tabăra liberală o problemă spinoasă: „ce facem cu Klaus, după ce-i expiră mandatul? cum îl parcăm într-o sinecură atrăgătoare, îndestulătoare, cu suficiente plimbări, cât să-l mențină calm și să nu spargă vesela?” Poate că se eliberează postul de președinte al Consiliului European... era o speranță dacă se retrăgea Charles Michel înainte de termen... dar, ca să nu vă țin încordați, e bine să vă spun că ăla nu s-a retras și postul a rămas ocupat!
Cum a venit și ziua de 15 ianuarie, Ziua Culturii Naționale, președintele Klaus, un mare consumator de cultură, a punctat decisiv: „fundamentele constituirii și progresului națiunii, de la cucerirea independenței și Marea Unire la parcursul țării noastre spre INTEGRAREA EUROPEANĂ ȘI NORD-ATLANTICĂ, nu ar fi fost posibile fără contribuția elitelor și a personalităților culturale, operele lor conferind legitimitate PREZENȚEI NOASTRE ÎN MAREA FAMILIE A UNIUNII EUROPENE, unde astăzi SUNTEM PARTE a unui spațiu politic guvernat de respectul drepturilor fundamentale ale omului, printre care un loc central îl ocupă libertatea de creație și liberul acces la cultură”. Adică, tot un omagiu pentru Ursula, la urma urmei...
Mai ales că, pe 19 ianuarie, în trena „libertății de creație” și a „liberului acces”... mami UE a adoptat o rezoluție „prin care cere extinderea listei UE de infracțiuni pentru a include discursurile motivate de ură și infracțiunile motivate de ură”, ceea ce a determinat-o pe Patricia Chagnon, europarlamentară, să exclame: „Nu vreți o dezbatere, vreți o inchiziție!” și asta deoarece documentul solicită extinderea definiției „discursului motivat de ură” la următoarele: „sex, orientare sexuală, gen, identitate de gen, expresie de gen, caracteristici sexuale, vârstă, dizabilitate și orice altă caracteristică fundamentală”. În acest fel, o oarecare glumiță de pe NET poate deveni lesne o „infracțiune deosebit de gravă, cu dimensiuni transfrontaliere” precum terorismul, traficul de persoane, traficul de droguri și de arme, spălarea banilor și crima organizată... bine-ați venit în marea familie a Europei civilizate, unde raza ochiului rece al lui Big Brother vă fixează oriunde v-ați afla și trage din toate toate pozițiile, precum teroriștii din decembrie 1989!
Obosit de-atâta Justiție cu ochii legați, în 22 ianuarie Cristi Vasilică Danileț se desparte, la perdeluță, de Tribunalul Cluj, retrăgându-se în găoacea unei bine-meritate pensioare de câteva mii de euroi. „Maurul și-a făcut datoria...” așa că maurul poate de-acum să fie activist cât poftește, fără să se mai prefacă și să se contorsioneze imparțial.
Aflat la întâlnirea anuală cu șefii misiunilor diplomatice acreditați în România, pe 23 ianuarie ghidușul nostru președinte a declarat că țara noastră vizează în 2024 „intensificarea colaborării cu țări din Africa și continuarea programelor destinate partenerilor de pe acest continent, cu accent pe educație și transferul de expertiză”. În traducere liberă: ar mai fi plaje de vizitat, safari care să ridice adrenalina cuplului prezidențial precum și „hakuna matata” de executat de către unii africani cu talent... și ar fi păcat să nu se profite de oportunitatea ultimului an de mandat.
Pe 27 ianuarie „...un juriu de la tribunalul federal din Manhattan a stabilit verdictul privind despăgubirile pe care Donald Trump trebuie să i le plătească scriitoarei E. Jean Carroll pentru afirmațiile publice defăimătoare la adresa ei făcute de fostul președinte în 2019, relatează CNN. Juriul a stabilit că Donald Trump trebuie să-i plătească lui Carroll 83,3 milioane de dolari în despăgubiri, ca urmare a afirmațiilor publice pe care le-a făcut în anul 2019, moment în care a acuzat-o pe scriitoare că minte în privința acuzațiilor de viol la adresa sa.” Adică, i s-a „reperat” onoarea doamnei prețăluită la adevărata ei valoare. Aveți grijă, bărbați care vă doriți să ajungeți președinți, cu ce zână intrați în „separeu” la mall, ca să probeze doamna o pălărie... proba s-ar putea să aibă un preț cam piperat!
.....................................................................................................
P.S. Unii jurnaliști răutăcioși au observat că între 18 decembrie 2023 și 22 ianuarie 2024 în agenda președintelui era un mare zero barat. Administrația prezidențială a răspuns cu promptitudine: „În perioada 18 decembrie 2023- 22 ianuarie 2024 când nu a avut nimic în agenda publică, președintele Iohannis a semnat zeci de decrete, a transmis mesaje, a contestat două legi la CCR și a vorbit la telefon cu Volodimir Zelenski.” Așa zicea și Ludovic Orban, săracu: „CINE TACE ȘI FACE? Iohaaaaniiiis!” Și totuși... așa mutălău cum e, câte zile pe lună vorbește ăsta cu Zelenski fără să ne spună ce subiect au conversațiile?
(va urma)
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.