Luminița Arhire: PREȘEDINTELE A DAT SCHENGEN LA TOT CARTIERU’

De Luminița Arhire  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


MOTTO: „Bună ziua! Astăzi am o veste bună! România este în Schengen cu drepturi depline! În această dimineață, la Bruxelles, a fost luată decizia privind aderarea țării noastre și cu frontierele terestre la spațiul Schengen, cu aplicare din 1 ianuarie 2025, o decizie așteptată prea mult timp de către noi toți. (...) Pentru a convinge partenerii europeni că avem tot dreptul să facem parte din Schengen, M-AM IMPLICAT PERSONAL astfel încât să obținem un rezultat pozitiv. Am purtat, în acest sens, nenumărate discuții cu omologii mei, am participat la reuniuni și la consultări de natură să convingă fiecare țară în parte să își exprime susținerea pentru noi.” (Klaus Iohannis, declarație de presă, 12 decembrie 2024)
........................................................................
(„...și cât Hakuna Matata prin insule exotice am ratat eu din pricina tâmpitelor ălora de reuniuni și consultări, unde m-am plictisit de moarte, câte vacanțe la schi și câte partide de golf a trebuit să amân... că voiați voi în Schengen, musai... mare scofală! M-am sacrificat de pomană, că eu am purtat discuții, nu glumă, doar știți ce bun vorbitor sunt! Și când l-am auzit pe peseditul de Grindeanu că voia, în 2022, ca firmele de transport să-și retragă, în semn de protest, conturile de la banca aceea austriacă -foarte de treabă de altfel- care mi-a dat mie o poală de bani pe chirie pentru un spațiu modest din căsuța ce mi-a fost luată, în mod samavolnic, de către Onorata Instanță, atunci chiar că a trebuit să intervin și să pun lucrurile la punct:

«Nu va exista un boicot la adresa Austriei din partea statului și al autorităților publice... n-are rost să cădem într-o depresie colectivă. (...) E posibil să apară reacții negative la cetățeni români, dar speranța mea este că, dacă abordăm procesul foarte serios și în final venim cu o soluție, și eu sunt hotărât să vin cu o soluție, oamenii vor vedea că a fost o sincopă, și nu o respingere completă a României. Însă trebuie să trecem de această sincopă. N-are rost să cădem într-o depresie colectivă care nu rezolvă absolut nimic.» (Klaus Iohannis, 14 decembrie 2022)

Păi, cum să nu mă enervez și să nu atac cu paltonul, în mod repetat, capota limuzinei, la auzul unei asemenea idei? Na! na! na! palton pe capotă! exact ca-n vremurile bune de odinioară, când poporul prost trecea cu vederea «aruncarea cu efecte de iarnă», că mă iubea iar eu ieșeam în stradă îmbrăcat cu pufoaică roșie, precum boierii, și se înghesuia lumea să-mi strângă mâna, cam cum s-ar înghesui astăzi să-mi arunce ouă clocite-n cap, dacă nu m-ar păzi domnu’ Pahonțu, săracu’, un om foarte devotat! Că poporu-i nerecunoscător, lipsit de educație și cu dantura nereparată, cum bine a spus și marele filosof Liiceanu, pe vremuri!

Să-mi strice mie, ignoranții ăștia de plebei, relația cu o țară civilizată care mi-a acordat, cu generozitate, în 2009, Ordinul de Merit «Marea Cruce de Argint», deoarece sunt «un mare prieten al Austriei» și am «susținut cu fermitate INTERESELE celor de origine austriacă în rândul populației de limbă germană a României», ca să nu mai spunem că am «oferit și o vitrină unică pentru cultura și istoria austriece», după cum frumos a spus ambasadorul de atunci al Austriei în România, Martin Eichtinger! Și nu le-am dat nimic în schimb, decât pădurile tăiate și puse frumos, ordonat, în camioane, ce mare lucru!

Și-acum, cică să dau statului banii obținuți cu sudoarea frunții mele de la austrieci... bănuții mei... să ajungă nenorocitul ăla de Marian Ceaușescu să umble după mine strigând «Dă banii înapoi! Bă, borfașule, dă banii înapoi!!!» și Pahonțu să nu poată face nimic, dar nimic! ca să-i închidă melița aia spurcată!”
.......................................................................................
Aici suntem, cetățeni. Iar exponentul acestei scrânteli a istoriei noastre recente, înalt ca bradu’ și inteligent ca gardu, cu aparat bucal pentru apucat și smuls, bâțâie din picior și mai vrea un mandat-înnodat, format din activități de maximă importanță pentru țară, împărțite între schiuri, crose de golf și rachete de tenis, avioane cu SPA inclus și viloaie cu bideuri dotate cu telecomandă, de pe care să poată selecta dacă dorește să-i adie zefirul între fese sau să-l pupe lung și repetat Rareș Bogdan, cu buzele lui pofticioase, în aceeași zonă!

Iar pentru ca să ne intre în cap că el merită toate astea, ne-a anunțat că prin milostenia lui s-a dat Schengen la tot cartierul!
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (2)
  • Tic 14.12.2024 18:18
    Fă,Doamne cumva,să-și tragă o crosă în căpățâna aia de Frankenstein !
  • Wolf Edmond 14.12.2024 20:46
    Iată exemplul concret din care se vede clar de ce multe state europene și-au anulat Shengen-ul și au reintrodus controalele la frontiere.Din cauza sabotajelor. Atacuri hibride înseamnă și sabotaje.
    https://www.realitatea.net/stiri/promo-tv/razboi-in-ucraina-ziua-1024-seful-nato-avertizeaza-membrii-aliantei-nu-suntem-pregatiti-pentru-ceea-ce-ne-asteapta-live-text_675bc9c27c7cbe4f0e4b5322
    Noi, suntem pe invers. Îi invităm pe toți să intre că nu facem controale.
    Sper că nimeni nu se gândește la vreo operațiune de sabotaj sub steag fals care să justifice anumite decizii. Sper.
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  4. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  5. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  6. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  7. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  8. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  9. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

  10. FEAR FACTOR 2

Ultima oră

18:00

BEC și AEP ar trebui să investigheze DEZBATEREA ARANJATĂ de la Euronews. Boala OCULTEI din spatele lui Nicușor Dan. George Simion: Voi pune interesele României pe primul loc. TEMELE fierbinți: AVORT, LGBT, BANI, UCRAINA, RĂZBOI - Analiza ActiveNews

17:30

A început conferința "Dragostea dintre părinți și creșterea armonioasă a copiilor" - VIDEO ÎN DIRECT

17:17

Un celebru artist a anunțat că suferă de cancer în stadiul 4, la 46 de ani

15:32

ȘTIAȚI CĂ tânărul criminal Vlad Pascu a fost OLIMPIC LA MATEMATICĂ? E bun de președinte?

15:04

Atenție, Harap Alb: Să nu faci aceeași greșeală ca acum 35 de ani!

14:44

Ginerele unui torționar al Securității, Victor Rebengiuc, a donat 5.000 de euro lui Nicușor Dan cu condiția să nu fie nominalizat: ”Contribui și eu acolo cu câte ceva”

14:27

Iulian Capsali: Bietul NICUȘOR are o boală din spectrul AUTIST - Asperger

14:09

Ilustrația Zilei: România veselă - cadavrul lui Șora îl susține intens pe Nicușor Dan!...

13:52

Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

13:10

Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

12:39

Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua: ”Matematicianul” știa dinainte întrebările iar staff-ul lui i-a pregătit răspunsurile. Dacă Nicușor Dan a fost candidatul aflat pe poziția 11, ce rost a avut afișajul Euronews?

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul evanghelist de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități” - DOCUMENT

10:20

Psih. militar Laurențiu Niculescu: Lupta pentru România - între suveranism și neomarxism, fenomenul narcisismului colectiv

09:54

Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live