Ionuț Țene: Paradoxul Patriarhiei. Ateul și liber cugetătorul Iliescu înmormântat cu episcop ortodox

De Ionuț Țene  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


România post-decembristă este țara tuturor paradoxurilor. Oficial, în țara noastră se înhumează cu funeralii de stat, în plină criză economico-financiară și morală, un fost președinte, Ion Illici Iliescu, inculpat pentru genocid și crime împotriva umanității și care este vinovat de peste 1000 de morți la revoluția din decembrie 1989 și de circa zece cetățeni la mineriadele din 1990, la care se adaugă peste o mie de oameni bătuți și arestați ilegal.

Nu se mai întâmplă nicăieri în Europa și în lume așa ceva. În România, care a moștenit sistemul corupt al castei de privilegiați și bogați deasupra legii, pe seama celor săraci, creat de Ion Iliescu, însă da. Se poate, iată, întâmpla acest paradox pentru tatăl minciunilor care a dat lovitura de stat în decembrie 1989, cu ajutorul agenției sovietice de tip KGB provenite din URSS.

Dar culmea paradoxului o realizează, din păcate, și o spun cu mare tristețe, Patriarhia Română. Ion Ilici Iliescu a fost un comunist convins, care a slujit regimul bolșevic instaurat de tancurile sovietice în 1944/1945. El a fost un lider cu funcții importante al regimului sovietic, care a trimis sute de mii de români la moarte în lagăre și închisori, toată elita poporului român.

A înlăturat, prin crimă, familia Ceaușescu, în urma unui simulacru de proces, cu ajutorul Moscovei sovietice în decembrie 1989, deși cuplul dictatorial i-a fost ca o familie binefăcătoare care l-a sprijinit politic, economic, și Elena i-a fost ca o mamă. Din ranchiună și răzbunare comunistă, Iliescu a ordonat uciderea binefăcătorilor lui.

Asta ca să înțelegem portretul moral al aparatchicului comunist de sorginte leninisto-stalinistă.

După 1989, ca și înainte, Ion Ilici Iliescu s-a declarat ateu și liber cugetător. Toată viața lui, acest om a crezut doar în Karl Marx și Vladimir Ilici Lenin. Am putea spune că „credința” sa a fost comunismul ateu. Mai mult, în dezbaterea prezidențială din 1996, cu contracandidatul Emil Constantinescu, la întrebarea dacă crede în Dumnezeu, a dat-o „la cotit” ca un marxist, spunând că este un fel de agnostic, adică tot ateu.

Ion Iliescu a crezut în viața sa doar în Karl Marx și nu în Iisus Hristos.

Și totuși, Patriarhia Română participă la această mascaradă a funeraliilor de stat, delegând un sobor de preoți în frunte cu Episcopul ortodox Timotei Prahoveanul, să-l înhumeze pe ateul și liber cugetătorul Ion Ilici Iliescu, care a contribuit, prin funcțiile avute în regimul comunist, la asasinarea elitei naționale și creștine din anii ’50 și care e vinovat de moartea a o mie de români în decembrie 1989 și de morții la mineriade.

Putea Ion Ilici Iliescu să fie înhumat creștinește, deși nu a fost niciodată creștin, fără fast, doar cu preoți, dacă familia ar fi cerut așa ceva, deși nu cred. Nu era necesar să oficieze un episcop ortodox, ci doar un preot, pentru un om vinovat de atâtea crime și care a luptat împotriva bisericii creștine și a elitei creștine.

Integral la NapocaNews

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Părintele Justin Pârvu Mărturisitorul despre Mamă și Neam

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (4)
  • O parere 08.08.2025 02:43
    Daca lui Ilici, personal i s-a rupt de religia crestin Ortodoxa, fiind un liber cugetator, care nu si-a cerut niciodata iertare pentru crimele comise si nu a dat semne de parere de rau, puteau aduce si pe Patriarhul din Constantinopol sa-i oficieze slujba. Efectul era acelasi. Faptele vorbesc, chiar si dupa moarte.

    In mesajul Patriarhului Daniel acesta spune ca: "totdeauna Domnul Ion Iliescu a avut o atitudine de respect față de Biserica Ortodoxă Română".
    Ma intreb, in timpul cat era la Moscova la studii, sau tanar UTC-ist, era preocupat de soarta preotiilor si a calugarilor ortodocsi din inchisorile comuniste?

    In una dintre perioadele grele ale crestinismului, adica in comunism, cum si-a exprimat Iliescu atitudinea de respect fata de Biserica Ortodoxa, oare?
    Sau aceasta atitudine a aparut foarte convenabil, dupa ce a fost fortat sa schimbe macazul si sa afiseze o masca mai "umana", a neocomunismului zis "democratie" de dupa '89?!

    Apropo de Patriarhul Daniel, suspect cum a putut sa plece in plina perioada ceausista, in strainatate la studii.

    Totul la aceasta inmormantare, a fost facut de ochii lumii. Nu e paradox, e un simulacru.
  • INJECTIA FINALA 08.08.2025 10:04
    Subscriu, frate.
    Daniel a fost f mulțumit că Ilici nu l'a dat în gât, cu dosarul lui greu...

    Normal, mergeau mână în mână,
    Țineau oile cumintite'n stână
    Se vor bucura amândoi de foc în cazan

    Vor urla ca dracii, în van !
  • Naeh 08.08.2025 08:21
    Cum să piardă biserica așa o felie de tort?
  • tautologu 08.08.2025 13:38
    Am fi avut cu toții pretenții unor minime cunoștințe intelectuale cu privire la culte de la dl Țene să știe că atâta vreme cât un om este botezat ortodox (indiferent ce a făcut vreodată), are dreptul la înmormântare cu preot. Judecata lui Dumnezeu vine oricum după. Numai sinucigașii nu au dreptul la taina înmormântării sau cei care s-au lepădat declarat (fiindcă trebuie să li se respecte libertatea de opțiune), însă orice om botezat, și mai ales care s-a pocăit, are dreptul la preot, oricât ar fi fost el de păcătos. De orice cult ar fi fost Iliescu, faptul că statul a declarat funeralii de stat ar fi obligat legal ca respectivul cult să oficieze. Absența patriarhului spune clar opinia personală a Preafericirii sale despre personajul politic. Ce o fi așa greu de priceput că instituțiile și funcțiile publice nu au libertate de acțiune. Lăsați-vă de istorie dle Țene dacă nici atâta lucru nu pricepeți din ce trăiți contemporan. Și așa suntem năpăstuiți, n-avem nevoie să mai dați și dvs cu pietre în singurul lucru bun din țara asta, care e credința și biserica. N-aveți pe cine cârti, nu vă ajung miile de glasuri publice care au elogiat un asemenea personaj istoric din propria lor inițiativă, cu aplomb, cu minciună crasă, cu decădere morală uluitoare, dintre toți cei care se fac vinovați acum de elogii vă găsiți singura entitate care nu a elogiat ci și-a făcut datoria, fără entuziasm precum se și vede. Trist și urât articol, cam ca ăia care după cazul Colectiv au găsit că vinovată e Biserica. Pe bune, Biserica e vinovată de mârșăviile lui Iliescu și de ale clicii lui prezente? Ce fel de creștin mai ești și cel fel de patriot și cel fel de istoric, dle Țene.
  1. Victor Roncea: Ceasul înfloririi cireșilor a sosit? Știrea care nu s-a văzut: ȘEFA CCR A ANULAT ANULAREA ALEGERILOR, versiunea Securității care l-a pus pe Nicușor Dan în locul câștigat de Călin Georgescu

  2. Cine este avocatul Bogdan Ionescu, cel care a obținut eliminarea lui Octavian Goga din Iași cu concursul Primăriei. E membru PNL

  3. Miron Manega: Legile Vexler încalcă 17 articole din Constituție. Eu sunt autorul proiectului intitulat ”Lege privind legitimitatea apărării intereselor naționale ale României” - DECLARAȚIE POLITICĂ

  4. Ziarist rezist dat afară după interviul cu Nicușor Dan de la Europa FM. Presa întoarsă pe vremea lui Iliescu: Ești bun până superi Cotrocenii, recte Sistemul

  5. George Simion și Călin Georgescu, întâlnire secretă în plină tensiune politică înaintea posibilei rupturi din coaliție

  6. Cristela Georgescu, mesaj emoționant de Izvorul Tămăduirii: Nu există mamă, nici suflet care să-și pună nădejdea în Maica Domnului, și acel ajutor cerut să nu vină. Chiar dacă nu vine de fiecare dată repede, știm că vine… Tainic. Tămăduitor!

  7. ”Citește-i, bă, dobitocului comentariile!” - Ne e milă de Nicușor Dan dar mai milă ne e de țara noastră: A rămas hipnotizat de propriul deget când s-a vorbit de anularea alegerilor - VIDEO

  8. Au înnebunit lupii și hienele: ȘANTAJ LA PREȘEDINTE! Reziștii și soroșiștii se dezic în masă de Nicușor Dan dacă nu intră la loc pe linia trasată de sarmaliști înainte de alegeri. E pus la zid de Corupția Ucide, Miliția Spirituală și... Dexonline!

  9. Viața jertfitoare a frumoasei ”teroriste” Justina Constantinescu, soția preotului-martir Ioan executat la Jilava, susținătoarea Haiducilor Muscelului, mama ”teroristei” Iuliana Preduț și bunica Justinei Libertatea, născută în închisoare (+17 Aprilie 1983)

  10. Cristian Negrea: Pe 16 aprilie începe ofensiva generală a trupelor române peste Carpații Occidentali. Războiul româno-ungar de la 1919. Din Apuseni pe Tisa și la Budapesta!

  1. O veste bună pentru România: Extremistul antiromân Viktor Orban pică de pe scena din bețe de chibrit pe care și-a construit-o din tinerețe până azi, pe banii lui Soros, Putin și Trump, de „lider regional” al suveranismului european

  2. ÎNVIEREA cu Eminescu, sufletul Neamului Românesc: Hristos a Înviat!

  3. 14 Aprilie 1989: Clipa 0 a României - Prima țară din lume fără datorii!

  4. Părintele Justin: Creștinul ortodox este împăratul cerului și al pământului. Singura grijă aceasta este: să-L ai mereu pe Hristos înviat în inima ta! HRISTOS A ÎNVIAT!

  5. Protestezi în Iran, ajungi în ștreang: Bita Hemmati, prima femeie condamnată la moarte pentru că a înfruntat regimul de la Teheran. Se vede pe fața ei că e "teroristă"

  6. 12 aprilie 1204: Căderea Constantinopolului ortodox în mâinile cruciaților papistași. Istoric: A fost un JAF și o DISTRUGERE fără precedent în istorie. S-au oprit doar ca să bea și să violeze

  7. Armistițiul care i-a lăsat mască pe ”Profeții” Apocaliptici. Iranul a acceptat încetarea focului. ”Cei care au luat ultimatumul lui Trump la propriu sunt niște idioți. Cei care se prefac că îl iau la propriu sunt niște escroci”. MIZA OPERAȚIUNII SPECIALE

  8. Av. Gheorghe Piperea: Țineți-vă bine! Europa mai are kerosen doar pentru 6 săptămâni

  9. EXTERMINATORII - Bolojenii vor să listeze la Bursă TOATE RESURSELE ȘI AVEREA ROMÂNIEI: SAREA, CUPRUL, GAZUL, ARMAMENTUL, CEC-ul, PORTUL CONSTANȚA, AEROPORTUL BUCUREȘTI, HIDROELECTRICA, LOTERIA, IMPRIMERIA, POȘTA ROMÂNĂ

  10. ÎN VINEREA PATIMILOR - un text emoționant scris de Emil Gârleanu cu un secol în urmă

Ultima oră

00:30

Miron Manega: Legile Vexler încalcă 17 articole din Constituție. Eu sunt autorul proiectului intitulat ”Lege privind legitimitatea apărării intereselor naționale ale României” - DECLARAȚIE POLITICĂ

23:35

Cristela Georgescu, mesaj emoționant de Izvorul Tămăduirii: Nu există mamă, nici suflet care să-și pună nădejdea în Maica Domnului, și acel ajutor cerut să nu vină. Chiar dacă nu vine de fiecare dată repede, știm că vine… Tainic. Tămăduitor!

23:30

Cine este avocatul Bogdan Ionescu, cel care a obținut eliminarea lui Octavian Goga din Iași cu concursul Primăriei. E membru PNL

23:10

Cristian Negrea: Pe 16 aprilie începe ofensiva generală a trupelor române peste Carpații Occidentali. Războiul româno-ungar de la 1919. Din Apuseni pe Tisa și la Budapesta!

23:00

16 aprilie 1879: Nașterea lui Gala Galaction, preotul prozator, traducător al Sfintei Scripturi (PDF AICI)

22:30

Viața jertfitoare a frumoasei ”teroriste” Justina Constantinescu, soția preotului-martir Ioan executat la Jilava, susținătoarea Haiducilor Muscelului, mama ”teroristei” Iuliana Preduț și bunica Justinei Libertatea, născută în închisoare (+17 Aprilie 1983)

21:45

17 aprilie: Sfântul Sfințit Mucenic Simeon, episcopul Persiei. "Spionul" creștin a fost decapitat

21:00

IZVORUL CARE NU SE VEDE

20:00

Victor Roncea: Ceasul înfloririi cireșilor a sosit? Știrea care nu s-a văzut: ȘEFA CCR A ANULAT ANULAREA ALEGERILOR, versiunea Securității care l-a pus pe Nicușor Dan în locul câștigat de Călin Georgescu

19:47

George Simion și Călin Georgescu, întâlnire secretă în plină tensiune politică înaintea posibilei rupturi din coaliție

19:19

Silvian Emanuel Man: Fascinantă mobilizarea de resurse împotriva unor români care vor să-și cinstească eroii. Cine finanțează această mobilizare care reprezintă cel mai dur exercițiu de limitare a libertății de exprimare și de conștiință din ultimii 35 de

18:55

Au înnebunit lupii și hienele: ȘANTAJ LA PREȘEDINTE! Reziștii și soroșiștii se dezic în masă de Nicușor Dan dacă nu intră la loc pe linia trasată de sarmaliști înainte de alegeri. E pus la zid de Corupția Ucide, Miliția Spirituală și... Dexonline!

17:55

Valerian Stan: Nu trageți în pițigoi!

17:15

Razvan Ioan Boanchis: Miliardul, Vlad Voiculescu, miliardul!

16:22

Iranul a anunțat că Strâmtoarea Ormuz este deschisă COMPLET tuturor navelor comerciale ”pentru perioada de armistițiu” dintre Israel și Liban