Ați auzit de sistemul de inteligență artificială intitulat Antropic Mythos, care ar fi fost conceput ca instrument defensiv, menit să apere sisteme digitale?
De fapt, scopul este cu totul invers. Mythos este un sistem ofensiv. Mythos identifică breșe de sistem de securitate, intră ca un hiper-hacker și distruge sau fragilizează sisteme digitale, inclusiv sisteme de securitate, infrastructură critică, apărare, poliție și justiție.
În cazul Mythos, nu vorbim de un IA care apără de hackeri. Vorbim de un IA care este hacker! Nu e vorba de orice hacker care face treaba răutăcioasă a unui copil teribilist, nici de mici racheți care fură identitatea pentru a ciupi câteva sume din cont. Vorbim de un hiper-hacker, care lucrează în termeni de nano-secunde.
Mytos este deja o armă. O armă de distrugere în masă, mai precis. Poate pune la pământ o flotă, poate ține la sol avioane și în gară trenuri, poate lăsa orașe fără apă, spitale fără electricitate, sisteme judiciare nefuncționale, poate pune burse și bănci la pământ.
Cu ce te aperi contra unei asemenea arme, care te distruge pe interior?
Cu tancuri?
Cu pușcoace?
E ca și când ai trage cu tunul într-o muscă sau cu pistolul într-o bacterie.
Ca să nu mai vorbim că IA poate halucina. Poate declanșa un război. În mâna unor teroriști, poate neutraliza democrația. În mâna unor birocrați dobitoci, poate instaura stare de urgență perpetuă, pentru "siguranța” noastră.
De aceea, nu înțeleg deloc acest tehno-entuziasm cu care lumea aleargă după IA.
De aceea nu înțeleg deloc entuziasmul de a te imprumuta pe 45 de ani pentru a cumpara arme din secolul XX ca să te "aperi” contra unor atacuri de secol XXI, cu IA. - VIDEO:


Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.