Dr. Răzvan Constantinescu: LIBERALIZAREA PIEȚEI DE ENERGIE ESTE JAF ORGANIZAT. Cine jefuiește economia României?

De Dr. Răzvan Constantinescu  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


La data de 1 ianuarie 2021, piața de energie electrică din România s-a liberalizat complet. Cu alte cuvinte, a luat sfârșit monopolul pieței de energie, iar consumatorii (industriali, casnici etc.) urmau să nu mai plătească prețuri reglementate, supuse controlului statului.

”Odată cu liberalizarea, cetățenii vor fi protejați împotriva practicilor necinstite și a agresivității comerciale.” Așa ni s-a spus pe toate canalele media, așa ne-au spus și guvernanții, precum și capetele "luminate" din Parlamentul European.

Virgil Popescu, Ministrul Energiei ne-a repetat de nenumărate ori că, odată cu liberalizarea pieței de energie si trecerea consumatorilor casnici pe piața concurențială, facturile la energie vor fi mai mici. Chiar?

În plină ”pandemie”, cu ”războiul care bătea la ușă”, cu capacități de producție a energiei electrice pe cale de a se inchide (Mintia), liberalizarea pieței de energie electrică a avut efect invers, atât pentru consumatorii casnici, cât și pentru IMM-uri si marii consumatori industriali.

A fost România pregatită sa facă față liberalizării pieței de energie electrică în vremuri tulburi? Evident, nu! Acest lucru s-a văzut în valoarea facturilor tuturor consumatorilor si în prețul aberant al megawatt-ului.

Liberalizarea a atras după sine haosul energetic, colapsul unor agenți economici, cei care nu au mai putut suporta costul facturilor energiei electrice. Astfel, multe business-uri s-au prăbușit, altele și-au redus activitatea, atrăgând după sine locuri de muncă pierdute, șomaj tehnic etc.

În timp ce consumatorii plătesc facturi uriașe la energie, companiile de stat producătoare de energie electrică si furnizorii înregistrează profituri nete uriașe în anul 2021 (pandemie, afaceri închise sau cu activitate redusă, restricții, lockdown, războiul iminent...), raportat la anul 2019 (an fără evenimente majore politice sau economice).

Cine ne explică fenomenul?

De ce populatia este adusă in pragul sărăciei, iar producătorii și furnizorii de energie electrică înregistrează profituri uriașe? Unde este echitatea? Cum se poate accepta ca mii de firme să dea faliment în timp ce profitul altora să se dubleze sau tripleze, și totul în aceleași condiții?

Iată mai jos profiturile producătorilor și furnizorilor de energie electrică - date publice, de pe site-ul Ministerului de Finanțe:

1. S.N. Nuclearelectrica S.A. 
- anul 2019 - profit net - 535.667.264
(Eur 112.886.129 - curs mediu Eur/Ron   4,7452)
- anul 2021 - profit net - 1.036.261.626 
 (Eur 210.605.159 - curs mediu Eur/Ron   4,9204)
 
2. Hidroelectrica S.A.
- anul 2019 - profit net - 1.386.536.518
(Eur 292.197.698 - curs mediu Eur/Ron 4,7452)
- anul 2021 - profit net -  3.019.511.168 
(Eur 613.671.890 - curs mediu Eur/Ron 4.9204)
 
3. TINMAR Energy S.A. (furnizor privat)
- anul 2019 - profit net 62.595.341 
(Eur 13.191.296 - curs mediu Eur/Ron 4,7452)
- anul 2021 - profit net - 142.806.335
(Eur 29.023.318 - curs mediu Eur/Ron 4.9204)

CONCLUZII:

1. Așa-zisa ”liberalizare” - teoretic, reducătoare de prețuri - a condus la creșterea paradoxală a facturilor.

2. În timp ce ”operatorii” de pe piața energiei se îmbogățesc, firmele din celelalte domenii mor.

 3. Monopolul statului a fost transferat către un monopol (a se citi cartel) privat! Dacă statul mai putea fi tras la răspundere cumva, fie și teoretic (electoral, proteste stradale etc.), monopolul privat, fiind ocult și independent de procesul electoral, nu mai poate fi controlat: ”Prinde orbul, scoate-i ochii!”

Și atunci se naște întrebarea: Cine jefuiește economia României?

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, are vreo explicatie pentru români? Cine ne fură, ne-moționatule simplu?
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (9)
  • smarty93 10.09.2022 15:25
    Înainte de toate întrebați și pe la USRPLUS si partidul lui Ciolos ca ei au fost promotorii legii de liberalizare a pietii energiei și acum se dau în salvatorii romanilor
  • Florin Sabau 11.09.2022 07:33
    Nu sunt decât slugile PROGRESISTIlor(????) de afară
  • Dorin Georgescu 10.09.2022 15:39
    Daca o haită de lupi turbați atacă o turmă de oi, alungarea haitei nu va rezolva problema oilor. Exterminarea haitei este singura soluție. Restul sunt doar povesti pentru copii handicapați .
  • Mircea Dragan 10.09.2022 20:47
    ''Ministrul Energiei, Virgil Popescu, are vreo explicatie pentru români? Cine ne fură, ne-moționatule simplu?
    ''
    Nu , nu are. Mie mi-a scris sa-i las pe cei care stiu sa faca energie sa o faca.
  • dejuan 10.09.2022 22:16
    Gitenstein si Fondul Proprietatea fac presiuni sa se privatizeze Hidroelectrica, ca sa o adauge in socoteli la coloana cu proprietate privata. De ce nu se duce Gitenstein sa privatizeze Ucraina, ca am inteles ca si prin aceasta a cumparat cate ceva, cu concursul lui Biden Jr.... Ah, acolo da de un urs, care ii da cateva labe in creier!

    In ciuda oripilarii Enyei la adresa tuturor posturilor tv, cred ca mai este cel putin o realizatoare care ne mai spune si noua, live, cine ne jecmaneste. Cred ca la emisiunea ei am auzit de Tinmar prima si ultima data:
    "(?Romgaz?) extractie, de stat, a vandut propriei firme, Tinmar care e tot de stat, la pretul de piata 300-400, nu ce de productie, 80." N-am prins exact cuvantul Romgaz sau Transgaz, era unul cu prune in gura care vorbea.
  • excalibur 10.09.2022 22:27
    Romania este INCA o tara binecuvintata. Este un hoax organizat la nivel mondial. Idiotii nostri s-au pus ghiocel. Aici este un site care indica in timp real productia de energie.( https://www.sistemulenergetic.ro/ )ROMANIA ARE CURENT. Da, nu prea mai are de dat, dar suntem autonomi. Da, s-au inchis termocentralele pe carbune, dar stam binisor la eoliana si fotovoltaica. A fost oleaca afectata componenta hidro vara asta datorita secetei, dar, au inceput ploile de toamna.Daca nu distrugeam carbunii, faceam fata cu brio oricarui virf de consum. PANICA a devenit o afacere in sine.
  • Florin Sabau 11.09.2022 08:00
    Doar energia a mai rămas, e ultima, de aia se jefuiește acum
  • Andri 11.09.2022 11:38
    D-le doctor, nu legat de subiectul articolului, ci de meseria dvs


    WDA Bi Weekly Meeting 1st Sept 2022
    https://t.me/worlddoctorsalliance/23649
  • Mircea Dragan 11.09.2022 13:29
    ''Cine jefuiește economia României?'' Doi din ei sunt in poza articolului.
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. BTI: A venit adevărata nucleară: ambasada SUA sugerează că alegerile nu vor fi recunoscute

Ultima oră

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități”

10:20

Psih. militar Laurențiu Niculescu: Lupta pentru România - între suveranism și neomarxism, fenomenul narcisismului colectiv

09:54

Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

09:18

Se transformă în război total: Armata pakistaneză a lansat atacuri de-a lungul întregii frontiere de vest a Indiei

09:00

Lucian Ciuchiță: România, distrusă pas cu pas: Sărăcia ca proiect de țară

08:50

Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!

08:40

Ion Cristoiu: Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, trebuie anchetat penal pentru abuz în serviciu

23:30

Corbul și dragonul sau modelul politic ortodox

23:00

Radu Cristescu - PSD: 10 motive pentru care nu-l votez pe Nicușor Dan!

22:49

Florin Palas: Kominternul n-o murit, dor un pic s-o odihnit!

21:10

SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

20:00

George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

19:22

Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singur salariul și și-a pus și un bonus de 50%

19:13

NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"