Dan Tomozei: Haos generalizat în politica externă și diplomația României!

De Dan Tomozei  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Niciodată după schimbarea de regim politic din 1990, România nu s-a aflat într-o criză politică și diplomatică de o magnitudine care echivalează cu prostia, iresponsabilitatea și lipsa de luciditate a celor care conduc astăzi, la București: președintele interimar Ilie Bolojan, premierul Marcel Ciolacu, ministrul de externe Emil Hurezeanu.

În atmosfera de ospiciu lipsit de resursele necesare pentru tratament, de pereții stabilimentului s-au zdrobit Consilierul prezidențial pentru Apărare și Securitate națională și șeful Cancelariei prezidențiale, Cristian Diaconescu, urmat de candidatul PSD-PNL-UDMR la prezidențiale, Crin Antonescu.

Dacă Bolojan și Ciolacu sunt reprezentarea prostiei cu greieri în călcâie, Hurezeanu, Diaconescu și Antonescu sunt reprezentarea corupției intelectuale în spațiul politic.

Duetul Bolojan-Ciolacu este rușinea scenei politice românești, în vreme ce tripleta Hurezeanu-Diaconescu-Antonescu este imaginea ticăloșiei cu ambiție care distruge imaginea și relațiile externe ale României.

Președinția României este condusă de un șofer de tir, Bolojan, care se plimbă la Paris ca să participe la o video-conferință.

Guvernul Românei este condus de un premier cu etichetă de covrigar, etichetă reprezentativă pentru nivelul intelectual demonstrat, Ciolacu.

Ministerul român de Externe este condus de un jurnalist pensionar cu reflexe de mitoman, Hurezeanu.
Cancelaria prezidențială este condusă de un traseist politic, disperat să să fie util, să intre în atenția publică, Diaconescu.

Candidatul coaliției de guvernare este tot mai disperatul Antonescu, prezidențiabilul care se trezește din somn strigând: CSAT! CSAT!

Cei cinci cavaleri apocaliptici sunt principalii generatori ai haosului intern generalizat, sunt responsabili pentru dezastrul din politica externă și diplomația României.

Niciunul dintre cei cinci nu vorbește în interesul României, deși o fac în numele României, producând cataclisme care în orice stat normal ar duce la demiteri și cel puțin sancțiuni administrative.

Bolojan-Ciolacu-Hurezeanu-Diaconescu-Antonescu au demonstrat că sunt lipsiți de demnitate personală și națională. Sunt idioții utili și inconștienți ai Uniunii Europene care se fragmentează într-un chinuitor proces de dezintegrare.

Promovați pe un singur criteriu: slugărnicia, liderii României de azi sunt decuplați de propriul popor, de propria țară, de interesele naționale.

Deși conduc aceeași țară, liderii de la București nu mai comunică între ei, nu se mai consultă, nu se mai pun de acord pe absolut nicio temă.

În urma sandalului provocat de inconștientul Consilier prezidențial pentru Apărare și Securitate națională – șef al Cancelariei prezidențiale, Cristian Diaconescu, România este privită cu maximă neîncredere. În 2025, un înalt oficial al unui stat membru UE și NATO s-a trezit vorbind despre posibile negocieri dintre SUA și Rusia din 2022, trădând elementare rigori diplomatice.

Dincolo de problemele de memorie, Diaconescu a demonstrat grave probleme de etică și rigoare profesională. Până acum trebuia să fie retras din spațiul public, după afirmația falsă că, în timpul negocierilor SUA-Rusia de la Riad, rușii le-au cerut americanilor ca NATO să revină pe aliniamentul din 1997.

După ce a relizat că este idiot, în loc să se retragă, Diaconescu a devenit agresiv, jignitor, acceptând doar că dialogul SUA-Rusia nu a avut loc în 2025 ci în 2022, iar discuțiile despre care s-a trezit vorbind nu au avut loc în termenii pe care i-a prezentat.

Demonstând o rarisimă prostie, candidatul Crin Antonescu s-a trezit din somnul cel de moarte. A decretat că discuția despre întoarcerea parteneriatelor strategice la 1997 este serioasă, cerând convocarea Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT). În condițiile în care Diaconescu a mințit, Antonescu a intrat în criză patriotică, fără să verifice dacă este cazul.

Egal cu sine, la fel de iresponsabil, tot mai iritatul premier Ciolacu s-a rățoit pe coridoarele Palatului Victoria aruncând în silă: „Să răspundă domnul Bolojan”, adică președintele interimar consiliat de inconștientul Diaconeascu

La rândul lui, ministrul-mitoman de Externe, Hurezeanu, a transmis că nu are date privind împărțirea sferelor de influență, la Riad, câtă vreme nu au fost transmise concluzii oficiale și nici confirmări.

Ghidonați prin șantaj politic și economic de birocrația de la Bruxelles, nebunii care conduc la București par incapabili să înțeleagă semnalele transmise în mod repetat de noua administrație SUA: „Nu ai valori comune dacă anulezi alegerile pentru că nu-ți place rezultatul.”

Acest mesaj nu este un atac la adresa României, așa cum anunță în cor presa la ordin de la București, ci o clarificare necesară: dacă nu respecți voința politică a electoratului, dacă anulezi alegerile, dacă suprimi presa, drepturile și libertățile … nu te mai afli în același spațiu de valori cu SUA.

Mesajul transmis de vicepreședintele JD Vance, valabil pentru România și UE, nu este un atac ci o chemare la realitate. Când arestezi cetățeni europeni pentru delict de opinie pe Internet, când etichetezi politicieni și impui cenzura, nu te mai afli în spațiul democratic, deși geografic ești în Occident.

Valorile comune SUA-Europa sunt reprezentate de libertatea de exprimare, de dreptul de a alege liber, iar justiția să acționeze exclusiv pe bază de probe solide, nu pe pe „baza suspiciunilor șubrede ale unei agenții de informații și a presiunii enorme din partea vecinilor occidentali” – JD Vance.

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (4)
  • Arcas 22.02.2025 19:59
    Sper că americanii, dezvaluind caracatița Soros, pot deosebi între România, ca țară, și lipitorile crescute pe trupul ei!
  • Passagero 22.02.2025 23:17
    Asteptam prea mult de la americani, lipitorile trebuiesc scuturate de noi, prin instinctul de conservare, dar se pare ca acesta nu mai exista.
  • Wolf Edmond 22.02.2025 23:30
    Eu nu cred că este nici o dezordine. Totul este calculat la milimetru, inclusiv bâlbâielile aparente. Nouă, populației trebuie să ni se pară că totul e vraiște. Eu văd numai vulpoi bătrâni implicați, vulpoi care joacă roluri de multă vreme în politică.
  • Wolf Edmond 23.02.2025 10:21
    Se lucrează la greu doar pentru interesul unei găști de tâlhari aproape dovediți nu pentru interesul României în ansamblu.
    Uitați-vă la Ungaria: prietenă cu China care investește, prietenă cu Russia care le dă gaz ieftin pe termen lung indiferent că Zselensky vrea sau nu vrea să permită tranzitul gazelor rusești, prietenă cu SUA care acum renaște și protejează militar. Adică este prietenă și colaborează cu greii planetei pentru că Uniunea Europeană este în moarte clinică și cufundată într-un comunism feroce. Noi colaborăm cu milogii.
    România, în momentul de față, este prietenă cu Ukraina învinsă și distrusă de război, cu Republica Moldova, ruinată economic, în care 9% din populație vrea unirea cu România, ambelor țări dându-le cât mai multe gratis dar plătite din bani împrumutați de la bănci de către noi.
    Parteneriatul strategic cu SUA a fost oferit de americani ca o consolare la invitația adresată Ungariei, Poloniei și Cehiei în 1997 când România nu a fost invitată. Noi ne-am plâns că am fost omiși și am cerșit o compensație iar SUA înțelegătoare ne-au oferit-o. Acum alde Bolojan, Hunor și Ciolacu fac pe nebunii în relația cu America.
    Nu vi se pare cel puțin ciudat că guvernul româno-maghiar comandat de la Budapesta face o politică externă contrară celei practicată de Budapesta și foarte distrugătoare pentru România? Adică același decident face totul pentru binele Ungariei și în același timp totul pentru răul României.
  1. George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

  2. NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

  3. Radu Cristescu - PSD: 10 motive pentru care nu-l votez pe Nicușor Dan!

  4. Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua: ”Matematicianul” știa dinainte întrebările iar staff-ul lui i-a pregătit răspunsurile. Dacă Nicușor Dan a fost candidatul aflat pe poziția 11, ce rost a avut afișajul Euronews?

  5. SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

  6. Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

  7. Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!

  8. DOCUMENTE: Casele de avocatură care au contracte de peste 11.000.000 de euro cu Primăria Capitalei condusă de Nicușor Dan, deși Aparatul Juridic al Primăriei are peste 80 de angajați. DEZVĂLUIRE CETĂȚEANUL.NET

  9. Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

  10. Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  4. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  5. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  6. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  7. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  8. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  9. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

  10. FEAR FACTOR 2

Ultima oră

15:32

ȘTIAȚI CĂ tânărul criminal Vlad Pascu a fost OLIMPIC LA MATEMATICĂ? E bun de președinte?

15:04

Atenție, Harap Alb: Să nu faci aceeași greșeală ca acum 35 de ani!

14:44

Ginerele unui torționar al Securității, Victor Rebengiuc, a donat 5.000 de euro lui Nicușor Dan cu condiția să nu fie nominalizat: ”Contribui și eu acolo cu câte ceva”

14:27

Iulian Capsali: Bietul NICUȘOR are o boală din spectrul AUTIST - Asperger

14:09

Ilustrația Zilei: România veselă - cadavrul lui Șora îl susține intens pe Nicușor Dan!...

13:52

Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

13:10

Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

12:39

Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua: ”Matematicianul” știa dinainte întrebările iar staff-ul lui i-a pregătit răspunsurile. Dacă Nicușor Dan a fost candidatul aflat pe poziția 11, ce rost a avut afișajul Euronews?

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul evanghelist de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități” - DOCUMENT

10:20

Psih. militar Laurențiu Niculescu: Lupta pentru România - între suveranism și neomarxism, fenomenul narcisismului colectiv

09:54

Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

09:18

Se transformă în război total: Armata pakistaneză a lansat atacuri de-a lungul întregii frontiere de vest a Indiei

09:00

Lucian Ciuchiță: România, distrusă pas cu pas: Sărăcia ca proiect de țară

08:50

Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!