Cum i-a fost intentat lui Eminescu un proces de presă de către autoritățile Austro-Ungariei, la numai 20 de ani

De Mária Berényi  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


MIHAI EMINESCU CU SCRIERILE SALE PUBLICISTICE TOT LA BUDAPESTA A DEBUTAT ÎN REVISTELE „FAMILIA”, „ALBINA” ȘI „FEDERAȚIUNEA”

Debutul publicistic al lui Mihai Eminescu a avut loc încă de pe vremea cînd era student la Viena cînd publică în revista „Albina” din Pesta, nr. 7/ 19 și 9/21 din ianuarie 1870 articolul „O scriere critică.” În același an, în revista „Familia” tot din Pesta publică „Repertoriul nostru teatral”, semnat cu inițiale. Încă din aceste articole ce aveau un conținut cultural, dar se refereau și la viața românilor din Imperiul Habsburgic, descoperim spiritul de polemist, accentuat de siguranță și aplombul pe care i le ofereau vîrsta: avea doar 20 de ani. Trei luni mai tîrziu sub pseudonimul Varro publică în ziarul „Federațiunea” din Pesta, primele articole cu cartacter politic: Să facem un congres”, „În unire e tăriașiEchilibrul”.

Avînd o tentă naționalistă pe loc atrag poetului o citație în fața procurorului public din Pesta. E clar că spiritul său de dreptate, precum și convingerile sale îl fac să se exprime fără echivoc în chestiuni cît se poate de delicate, așa cum era problema națională.

Cercetătorii operei eminesciene sînt încă datori cu deslușirea "enigmei" care se leagă și continuă să țină în negură debutul la Pesta, tocmai la Pesta, al poetului național al românilor. De ce în reviste românești din Pesta și-a publicat Eminescu primele poezii și scrieri politice? De ce nu în „dulcea Bucovină", unde s-a născut și și-a făcut studiile elementare și gimnaziale? De ce nu în vreo revistă ieșeană? De ce nu la București, sau Brașov, unde apăreau revistele lui George Bariț, întemeietorul ziaristicii române transilvănene, cunoscute în toate provinciile populate de români: Revista de Transilvania și Foaie pentru minte, inimă și literatură? Avem de a face cu un caz întîmplător sau o opțiune conștientă din partea lui Eminovici, nume a cărui obîrșie se pierde în negura trecutului? La debutul literar din Familia lui Iosif Vulcan, Eminescu avea 16 ani, la cel publicistic din Federațiunea lui Alexandru Roman, avea 20 ani.

Dintre colaboratorii Federațiunii acela care avea să constituie mai tîrziu cea mai de seamă mîndrie a ei, a fost Mihai Eminescu. Cînd, în 1870, Eminescu trimite de la Viena spre publicare lui Al. Roman articolele sus menționate Să facem un congres, În unire e tăria și Echilibrul, studentul vienez știa deja prea bine din experiența politică a celor patru ani de dualism că cenzura aplicată cu acuratețe dar nu și cu consecințe drastice nu face posibilă apariția lor în „Familia” în care îi apăreau poeziile, revista lui Vulcan rămînînd consecventă promisiunilor făcute de la început că "nu facem politică" sau "politica cea mai bună este politica culturală" (Iosif Vulcan). Cu atît mai evidentă părea publicarea lor în „Federațiunea” lui Alexandru Roman, care era, ca și tînărul Eminescu, un adversar al dualismului, mai precis un opozant al politicii pe care ungurii și austricii o aplicau față de minorități, fără ca poetul să-i împărtășească și opiniile federaliste.

Era, deci, firesc ca articolele politice ale lui Eminescu să fie trimise la „Federațiunea” (1867-1876) lui Roman, deși, cum vom vedea mai jos, publicarea lor nu era lipsită de risc pentru redactorul ei, combativ, care, de altfel, întreținea relații amicale cu unele personalități maghiare influente. Practic „Federațiunea”, cunoscut ca un organ politic militant, era cea mai competentă revistă pentru publicarea articolelor lui Eminescu. Al. Roman și Ioan Poruțiu (redactor responsabil) le-au acordat o deosebită importanță în lupta lor politică, publicîndu-le drept articole de fond. Eminescu se angajează cu articolele sale politice în lupta pe care o duceau românii din Imperiul Austro-Ungar pentru cucerirea libertății naționale.

Guvernul de la Budapesta pentru criticile lui Eminescu prin care atacă bazele constituționale ale Imperiului Austro-Ungar intentează proces de presă lui Ioan Poruțiu, redactorul responsabil al ziarului (articolele fiind semnate sub pesudonimul Varro). Eminescu nu era însă omul care să treacă asupra altora răspunderea pentru opiniile sale. "Procesele de presă ale ziarului "Federațiunea” – scrie „Familia” în 13 noiembrie 1870 – se vor pertrecta în 29 noiembrie și 7 decemvre la Curtea juraților din Budapesta. În urma celui din urmă proces, intentat pentru articolul „Echilibrul”, a intervenit un incident nou, rugîndu-se autorul aceluia de d-l Poruțiu a-i spune numele la judecătoriul de instrucțiune. Așa dară acest proces se va intenta de-a dreptul în contra autorului. Precum aflăm, autorul e junele poet și colaborator al nostru d-l Michai Eminescu”.

Procesul continuă cum vedem din scrisoarea lui Eminescu către I. Negruzzi din 11 februarie 1871. "Apoi am avut și supărări care de care mai minunate – se scuză poetul pentru întîrzierea răspunsului la scrisoarea redactorului ieșene –; pro primo: un proces de presă, al cărui capăt nu sunt încă în stare a-l prevedea.” În fine procesul a fost amînat și nu a avut consecințe în ce privește activitatea publicistică a lui Eminescu.

Maria Berenyi

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (1)
  • Tic 15.01.2022 14:05
    Mulțumim pt frumoasele trăiri ce ni le provocați prin publicarea acestor pagini.
  1. Crin Antonescu NU VOTEAZĂ CU Nicușor Dan și dinamitează Coaliția “M**e PSD” care vrea să “salveze” țara cot la cot cu Băsescu și Pleșu: ”Am dreptul să nu fiu luat în turmă de SECURISTOIZI ca dl. NICUȘOR, new entry”

  2. Cora Muntean: Am fost abordată de un comando. Au zis că sunt eliberatorii României de extremiști și dacă le pot acorda 5 sau 10 minute

  3. NICUȘOR DAN, sponsor oficial al producției EU SUNT NICU - povestea unui tânăr homosexual pe străzile Bucureștiului. Premiera la Muzeul Țăranului Român, Studioul ”Horia Bernea”

  4. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  5. BTI: Vlad Voiculescu a făcut un lucru bun, la care eu nu m-aș fi gândit, necunoscând prea bine tefeliștii

  6. Jenant dar sănătos: Trump se retrage în fața Houthis

  7. Declarație șocantă făcută de Nicușor Dan: ”Președintele are în mână un instrument foarte puternic – influența sa în justiție”. Reacția lui George Simion

  8. Radu Soviani în Libertatea: Despre dubioasa intervenție a BNR pentru devalorizarea leului. Mugur ”Manole” Isărescu a rămas fără ceai de tei?

  9. Virgiliu Gheorghe: Ce părere aveți: compensațiile oferite familiilor soldaților decedați pe care Nicușor Dan vrea sa ii trimita pe frontul din Ucraina vor fi suficiente pentru a le alina durerea? Întrebări pentru candidatul prezidențial soroșist

  10. Adrian Onciu: TACTICI PERVERSE

  1. PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

  2. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  3. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  4. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  5. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  6. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  7. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  8. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  9. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  10. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

Ultima oră

19:31

Virgiliu Gheorghe: Sunt oameni care frecventează Biserica si vorbesc cu multa ură, comentarii foarte răutăcioase postate, în care batjocoresc pe cei care au votat altfel decat socotesc ei că e bine. Ce legătură are această atitudine cu Hristos?

19:22

Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singursalariul și a pus și un bonus de 50%

19:13

Fum alb la Vatican. Apare un nou Papă

18:57

Conferință AUR despre relansarea mineritului și metalurgiei în Munții Apuseni

18:21

Magdalena Radu: De ce îl votez pe George Simion

18:00

VIDEO EXCLUSIV ORA 20.00: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews

17:41

Patrick André de Hillerin despre apocalipsa intelectualilor: Cât de prost stau Cristian Preda și Tănase Stamule la calcule - FOTO-CAPTURI

17:25

Sorin Faur: ”În frunte cu Liderul, băsiștimea e fiartă”

17:05

George Simion: Sunt și voi rămâne alături de poporul român! Dialog cu asociațiile și sindicatele – primul pas spre o Românie condusă cu respect

16:20

Radu Soviani în Libertatea: Despre dubioasa intervenție a BNR pentru devalorizarea leului. Mugur ”Manole” Isărescu a rămas fără ceai de tei?

16:00

8 mai: Sfântul Măritul Apostol și Evanghelist Ioan Teologul, vulturul iubit de Iisus, Sfântul Cuvios Arsenie cel Mare, Sfânta Cuvioasă Emilia, mama Sfântului Ierarh Vasile cel Mare

16:00

8 mai, Sărbătoarea MINUNII care se petrece ÎN FIECARE AN la mormântul Sfântului Ioan Evanghelistul: pulberea sfântă și vindecătoare care se ridică în aer

15:03

Maria Eftimie: Trăim vremuri în care glasul neamului nostru se stinge încet, sub zgomotul lumii moderne care ne cere să uităm cine suntem

14:28

Alte 60.000 de documente legate de asasinarea președintelui John F. Kennedy au fost publicate de Tulsi Gabbard

14:25

Virgiliu Gheorghe: Ce părere aveți: compensațiile oferite familiilor soldaților decedați pe care Nicușor Dan vrea sa ii trimita pe frontul din Ucraina vor fi suficiente pentru a le alina durerea? Întrebări pentru candidatul prezidențial soroșist