Cornelius Florin Stoica: Polițiștii N-AU umor. 45 de unități medicale care funcționează în cadrul Bisericii Ortodoxe Române

De Cornelius Florin Stoica  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Se pare că nu prea merge așa bine ancheta de la 2 mai din județul  Constanța dar "funcționează" postatul pe Facebook.

Dan Georgescu este agent la Poliția Mangalia. În anul 2021 era prezentat că agent șef. Probabil o mai fi și acum. Interesant este cum polițistul încearcă să îndrepte furia către biserică. El este cel care postează pe pagina „Polițiștii n-au umor”.
 
Adică nu l-a deranjat accidentul din localitatea 2 mai. Nu, chiar nu l-a deranjat faptul că un puști de 19 ani a omorât două persoane dintre care studentul decedat a fost practic (Atenție: informație care vă poate afecta emoțional) rupt în două.  "Cealaltă jumătate a lui este pe partea cealaltă".
 
Asta se aude pe înregistrarea audio care a fost publicată de tatăl lui Sebi pentru că......na.... polițiștii nici măcar nu au verificat probele. Nu chiar nu l-a deranjat asta pe domnul polițist. În schimb l-a deranjat faptul că se construiește Catedrala Mântuirii Neamului. Dintr-o dată arată ceva empatie dar nu pentru cei care suferă pe raza lui de acțiune, ci la câteva sute de km distanță. Bravo.
 
Ce contează că Ministerul Afacerilor Interne, Romania a trimis corpul de control? Ne ținem de postat pe Facebook. Parcă pagina se numește polițiștii n-au umor, nu polițiștii au ură. Oare le-a murit polițiștilor dragostea de țară și credință?
 
E culmea este că domnul polițist nu a postat despre tânărul acela. Poate nu îi aduceau like-uri. În schimb postarea care dă cu săgeți spre biserică a adunat peste 7000 de reacții dintre care vreo 6000 sunt aprecieri. Au mai dat și alții în biserică. După ceva timp nu au ajuns prea bine. 

Nu-i nimic domnule polițist. Las aici o listă, material de documentare. 45 de unități medicale care funcționează în cadrul Bisericii Ortodoxe Române.

1.Centrul de Îngrijiri Paliative „Sfântul Nectarie” din București – Arhiepiscopia Bucureștilor;

2. Centrul medical „Sfântul Spiridon Vechi”, București – Arhiepiscopia Bucureștilor;

3. Cabinet stomatologic „Sfântul Pantelimon”, București – Arhiepiscopia Bucureștilor;

4. Centrul socio-medical „Sfântul Dorotei”, Mănăstirea Turnu – Arhiepiscopia Bucureștilor;

5. Cabinetul medical „Sf. Cosma și Damian”, București – Arhiepiscopia Bucureștilor;

6. Policlinica Providența, Iași – Arhiepiscopia Iașilor;

7. Spitalul Providența Iași, – Arhiepiscopia Iașilor;
8. Centrul de recuperare și îngrijire medicală „Sfânta Ana”, Iași – Arhiepiscopia Iașilor;

9. Centrul de Îngrijiri Paliative „Sfântul Nectarie”, Cluj – Napoca – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului;

10. Policlinica fără plată „Sf. Pantelimon” – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului;

11. Cabinetul medico-social „Sfinții Apostoli Andrei, Petru și Pavel”, Bistrița – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului;

12. Serviciul Medical de Îngrijiri la Domiciliu „Sfântul Nectarie”, Bistrița – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului;

13. Centrul de Recuperare Psiho-Neuro-Motorie pentru Copiii cu Handicap „Sf Irina”, Turda – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului;

14. Centrul de Recuperare Neuromotorie de tip ambulatoriu pentru adulți, Turda – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului;

15. Serviciul de Îngrijiri Paliative la Domiciliu „Sfântul Nectarie”, Cluj-Napoca – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului;

16. Serviciul de Îngrijiri socio-medicale la domiciliu „Sfântul Vasile cel Mare”, Cluj-Napoca – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului;

17. Centrul Social al Parohiei "Tractorul I”, Brașov – Arhiepiscopia Sibiului;

18. Centrul de Servicii de Recuperare Neuromotorie de Tip Ambulator – Arhiepiscopia Sibiului;

19. Centrul de Îngrijire si Asistență Socială la Domiciliu, Sibiu – Arhiepiscopia Sibiului;

20. Cabinetul Medical de Medicină de Familie ,,Christiana”, Sibiu – Arhiepiscopia Sibiului;

21. „Centrul de îngrijiri social-medicale la domiciliul pacienților cu boli incurabile”, Protopopiatul Brașov – Arhiepiscopia Sibiului;

22. Cabinetul „Sf. Nicolae”, Brăila – Arhiepiscopia Dunării de Jos;

23. Cabinetul „Sf. Spiridon și Sf. Irina”, Galați – Arhiepiscopia Dunării de Jos;

24. Așezământul Eparhial „Sf. Mc. Pantelimon” – Brăila, Arhiepiscopia Dunării de Jos;

25. Centrul Medical „Sf. Doctori fără de arginți Cosma și Damian”, Galați – Arhiepiscopia Dunării de Jos;

26. Cabinetul „Acoperământul Maicii Domnului”, Brăila, Arhiepiscopia Dunării de Jos;

27. Cabinet medical – Parohia "Sfinții Împărați” Ireasca, com. Gohor, jud. Galați – Arhiepiscopia Dunării de Jos;

28. Cabinetele medicale „Sfinții Doctori fără de arginți Cosma și Damian”, Arad – Arhiepiscopia Aradului;

29. Cabinetul Stomatologic „Sf. Nicolae”, Arad – Arhiepiscopia Aradului;

30. Dispensarul medical „Sf. M. Mc Pantelimon”, sat. Zimbru – Arhiepiscopia Aradului;

31. Cabinet stomatologic la Mănăstirea Dumbrava, com. Unirea, jud. Alba – Arhiepiscopia Alba Iulia;

32. Centru social-medical rezidential vârstnici de la Hârja, Bacău – Arhiepiscopia Romanului și Bacăului;

33. Unitatea de îngrijire la domiciliu vârstnici, Hârja, Bacău – Arhiepiscopia Romanului și Bacăului;

34. Cabinet stomatologic, municipiul Roman – Arhiepiscopia Romanului și Bacăului;

35. Cabinetul Medicina de familie „Sfântul Ierarh Luca al Crimeii”, municipiul Roman – Arhiepiscopia Romanului și Bacăului;

36. Centru de permanență medicală, municipiul Roman – Arhiepiscopia Romanului și Bacăului;

37. Cabinet de protezare auditivă, municipiul Roman – Arhiepiscopia Romanului și Bacăului;

38. Cabinet de consiliere psihologică, municipiul Roman – Arhiepiscopia Romanului și Bacăului;

39. Cabinet de logopedie „Zambetul sunetului” Sf. Proroci Moise și Aaron”, municipiul Roman – Arhiepiscopia Romanului și Bacăului;

40. Servicii stomatologice – un sprijin pentru bătrâni și copii ce provin din medii defavorizate, municipiul Roman –Arhiepiscopia Romanului și Bacăului;

41. Cabinet socio-medical stomatologic „Sf. Luca al Crimeii”, Bacău – Arhiepiscopia Romanului și Bacăului;

42. Centrul de recuperare neuro-motorie „Sf. Vasile cel Mare”, Bacău – Arhiepiscopia Romanului și Bacăului;

43. Cabinetul medical Sf. Ioan Rusu – Episcopia Giurgiului ;

44. Centrul medico social „Sf. Ierarh Nectarie” – Episcopia Devei și Hunedoarei.

45. Centrul socio-medical „Sf. Mare Mucenic Mina” – Parohia Tătărani din Arhiepiscopia Bucureștilor
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (7)
  • Tic 28.08.2023 09:34
    Doamne ajuta!Frumoasa lista!
    Poate s-a nimeri ceva ajutor si pt animale.Ar fi binevenit.Sunt atâția îngeri cu patru labute amărâti.Sunt si vite chinuite.Stiu un adăpost care are multe animale si care ar primi orice ajutor.Asociatia pentru protectia animalelor Mariuta.
    Dar ,înapoi la el polițist : tare-n gură,rău,combate precum Rica Venturiano.Vorbă e ,cand o fi la vreun necaz mare ,nu cumva să fuga in genunchi la ajutorul Divin?Stii pe unii care erau atei răi,pana a intrat avionul in care erau,in turbulente!Am învățat multe rugăciuni atunci de la ei.
  • IC XC NI KA 28.08.2023 11:58
    Ori are umor ori s-a enervat?! Cam incompatibile .. ca și postarea, de altfel, care nu are legătură nici cu viața (asta, că de cealaltă e clar), nici cu sănătatea, deși se vrea ..chipurile.

    Și nu are legatură ..pentru că sănătate trupească fără cea sufletească nu prea există, fie că se cunoaște sau nu acest aspect, fie că vrem să înțelegem sau nu .. inclusiv la nivel de conștiință, de neam ..

    Trist e că la momentul ăsta postarea are peste 9000 de distribuiri ..

    Și cel mai trist e că adepții habar nu au pe ce lume sunt.. că Biserica a ‘inventat’ spitalul, și ..și mai grav: de unde vin si unde se duc.

    Vai și amar. Păcat!

    Doamne, miluiește!
  • IC XC NI KA 28.08.2023 12:08
    Și, nu numai că a înființat primele spitalele, însăși ea, Biserica, este spital duhovnicesc unde ne vindecăm ..de păcate.

    Dacă nu căutam să ne vindecam ni se îmbolnăvește și sufletul ..și trupul, negreșit.
  • Alex TG 28.08.2023 18:30
    Persoanele care au dat reactii pozitive la afirmatiile legate de Catedrala Neamului cel mai probabil provin dintre atei si extrem de putini dintre crestini sau alte secte adverse ortodoxiei.

    Daca te uiti in Wikipedia, se spune ca:

    " [In Romania] Dacă la recensământul din 2002 erau 8.524 de atei, după recensământul din 2011 numărul lor a ajuns la 21.196. Cea mai mare concentrație se află în zona București-Ilfov (aproape 8.000 de atei) și în general în zonele bogate ale țării (Ardeal, Banat), iar cea mai mică – în Oltenia (750), Dobrogea și zonele sărace ale Munteniei (Teleorman, Călărași, Ialomița)"

    si de asemenea:

    "Românii declară în proporție de 96% că cred în Dumnezeu, 89% cred că există suflet, același procent susține credința în păcat, 85% cred în îngeri, 75% în rai.[43] De asemenea, 66% cred în diavol și în iad, iar 64% cred în viața după moarte. Studiile arată că 70% dintre românii fac donații la biserică, cu sume care ajung și la peste 200 de lei, în cazul a 11% dintre credincioși."

    Deci, aparent, din statistici, rezulta ca suporterii anti-Catedrala sunt foarte putini, dar zgomotosi! A pus biciul Soros pe ei ca sa ii vada cat mai activi posibil! Dar, ce sa vezi, culmea ironiei este ca statisticile astea provin partial de la Fundatia Soros...
  • Arcas 28.08.2023 21:48
    Prostia milițienilor este cunoscută de zeci de ani! Nu este nimic nou aici! Nouă este doar posibilitatea de a expune prostia în văzul multor oameni cu ajutorul rețelelor antisociale de tip FB!
  • Altex 28.08.2023 21:54
    E trist cand apar tragedii insa cea mai mare tragedie care se maifesta aproape zilnic, e prostia si culmea.... nimeni nu reactioneaza pt ca in general prostia nu doare tot timpul sau ma rog nu pe toti "deodata". Mai era o perioada ( insa au ramas doar bancurile) in care Basescu era de vina pentru tot, chiar si cand afara ploua.... Ce treaba are catedrala mantuirii neamului cu banii de spitale sau de altele ? De ce trebuie sa mutam focusul de pe problemele de drept pe aberatii ? Nu e o tragedie sa acuzi fara sa aiba vre-o legatura una cu alta ? Desi nu-s ortodox, as intelege sa se strige dupa catedrala mantuirii cui o mai fi, daca baietii astia votati de majoritatea ar fi utilizat banii din PNRR pentru spitale si pentru celelalte componente care au buget si nu unul mic. Vorbim de peste 30 mld de Euro ! Care apropo mai trebuie si rambursati ! Ati auzit sa se fi facut vre-un spital din PNRR ? A intrebat cineva de ce ? A intrebat cineva de ce nu se deconteaza din PNRR acele "autospeciale" BMW pentru "cei care au umor... in timp ce alti mor" ? De ce celelalte state au reusit sa isi atinga o buna parte din jaloane iar noi abia ne taraim printre cuiele puse de mr. Ghinea din USR ( taticul PNRR_ului ) ? Ne pomenim ca si aici o fi de vina tot Biserica Ortodoxa si catedrala mantuirii oricui . Da, am putea spune ca ar avea o minima noima, in contextul in care nu ar fi bani dinsponibili si vorba aia am trage de la gura ca sa ne luam un mercedes, dar cand ai zeci de miliarde pe care nu le poti cheltui pentru ca nu un cadru legislativ si institutional, adica te sabotezi singur e tragic. Totusi, eu cred ca aici e un joc diabolic. Baietii "d`epilati" stiu ca in Romania Biserica Ortodoxa inca mai are un cuvant de spus si nu prea e de acord cu "curcubeiele". Asadar ori cum am vrea sa o dam tot tragedie este : tragic e faptul ca se incearca distragerea masei publice de la adevaratele probleme prin implicarea asazisei catedrale a mantuirii dar si mai tragic este ca folosindu-se de tot felul de tertipuri si subiecte sensibile se incearca discreditarea Bisericii Ortodoxe ba chiar starnirea repulsiei fata de aceasta. Imaginati-va cum ar fi daca am lasa prostile si deranjul asta ar fi atat de mare incar ar conduce la crearea un cadru institutional propice incat maine sa se armonizeze legislatia astfel incat totul sa permita punerea in opera in regim de urgenta a unor obiective clare si necesare. precum spitale, drumuri si multe altele ? Astea sunt adevaratele probleme ! Avem nevoie de ani de zile sa luam avize si studii de fezabilitate si sa stam in contestatii pentru obiective strategice si de siguranta nationala, pana se pierd fondurile dar ... catedrala manturii e de vina. Dupa 3-4 perioade de programare nu avem structurile care sa gestioneze eficient, adica ne sabotam noi pe noi. Apropo, tot domnul de acum cu barba, inainte cu un an de aparitia PNRR vorbea de crearea unui cadru institutional, de un nou plan marshall doar ca ... probabil catedrala manturii o fi fost de vina de nu s-a facut nimic. Einstein spunea ca este o nebunie sa faci acelasi lucru in mod repetat si sa te astepti sa obtii alte rezultate - insa pe vremea lui nu cred ca era catedrala manturii.
  • Arcas 28.08.2023 21:55
    Era un banc de pe timpul comunismului care afirma că milițienii au creierul neted și doar un singur sulcus, canal cerebral, acela care este făcut de purtarea pe lungă durată a șepcii de milițian! Acum descoperim, în urma miilor de susținători ai postării milițianului, că fenomenul creierului neted este mult mai larg decât este grupul milițienilor!
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

Ultima oră

15:04

Atenție, Harap Alb: Să nu faci aceeași greșeală ca acum 35 de ani!

14:44

Ginerele unui torționar al Securității, Victor Rebengiuc, a donat 5.000 de euro lui Nicușor Dan cu condiția să nu fie nominalizat: ”Contribui și eu acolo cu câte ceva”

14:27

Iulian Capsali: Bietul NICUȘOR are o boală din spectrul AUTIST - Asperger

14:09

Ilustrația Zilei: România veselă - cadavrul lui Șora îl susține intens pe Nicușor Dan!...

13:52

Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

13:10

Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

12:39

Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua: ”Matematicianul” știa dinainte întrebările iar staff-ul lui i-a pregătit răspunsurile. Dacă Nicușor Dan este candidatul aflat pe poziția 11, ce rost a avut afișajul Euronews?

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul evanghelist de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități” - DOCUMENT

10:20

Psih. militar Laurențiu Niculescu: Lupta pentru România - între suveranism și neomarxism, fenomenul narcisismului colectiv

09:54

Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

09:18

Se transformă în război total: Armata pakistaneză a lansat atacuri de-a lungul întregii frontiere de vest a Indiei

09:00

Lucian Ciuchiță: România, distrusă pas cu pas: Sărăcia ca proiect de țară

08:50

Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!

08:40

Ion Cristoiu: Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, trebuie anchetat penal pentru abuz în serviciu