Cornel Nistorescu: Bandiții politici și-au tras candidat de paie

De Cornel Nistorescu  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Cele trei cete de lume pestriță și hulpavă au hotărît. Crin Antonescu va fi candidatul lor. Cea mai nenorocită selecție școlară, universitară, morală și comportamentală (chiar mai proastă decît elita CPEx, cu excepția lui Emil Bobu!) se agață de putere ca înecatul de pai, paiul fiind figura buhăită a unui fost liberal care i-a „luat la mișto” de cîte ori n-a avut nicio altă idee.

Cei care se sfîșiau și se spurcau ca niște apucați și-au dat mîna ca niște frați, vorba covrigarului de Buzău. Neica Ciolacu, așa plin de găinării și de penibil după ratarea turului doi, a mai avut puterea să zică:

– „Orgoliile stupide au făcut să candidăm separat și să ne umplem de noroi pe toate TV-urile. Am generat doar silă!”

Nu atît de mare silă încît să nu se vadă și pe obrazul lui din ce în ce mai gonflat de bunăstare și nesimțire că realizează totuși mirosul haznalei în care se scufundă. Și nu doar orgoliile i-au dus la situația de acum, ci și prostia, nepriceperea, nehaleala, cumetriile și amantlîcurile, supunerea oarbă și slugărnicia europeană, disprețul total față de neam și țară, ca și foamea de putere și de bani, precum și amenințarea dosarelor și a faptului că nu întrevăd nici un alt orizont salvator, toate i-au făcut să uite, să-și ignore rănile și vînătăile și turnătoriile și să încropească un soi de frăție banditească.

Ăștia au hotărît că nu se vînd și nu se împrăștie pînă nu scapă! Și pînă nu-și fac plinul!

Oricum, zicerile aproape inconștiente ale lui Marcel Ciolacu descriu situația destul de precis. Așa mahalagiu și găgăuță, Neica simte și sila, și pericolul votului, și amenințarea cătușelor de la DNA.

Și cei din preajma lui, de asemenea.

Ca să scape și de data asta, bandiții ăștia politici și-au tras cearceafuri pe care să scrie mare „Pro-europeni” și „Pro-atlantiști”, de parcă ar fi păcătoșii din Sodoma și Gomora ajunși la Poarta Raiului, încercînd să-l celuiască pe Sfîntul Petru. Și speră că Dumnezeul lor, poporul român, mai poate fi luat de fraier încă o dată!

Din sfatul festiv al celor trei bande politice, zise congrese, n-au rezultat decît 19 oponenți. Și aceia mici, tăcuți și cu gura pungă.

Această supunere oarbă a adunăturii este și dovada fricii. Este precum cumințenia tremurată a șobolanului care din multele găuri și galerii de ieșire vede că n-a mai rămas decît una destupată pe care să mai încerce o scăpare.

Și ce-a zis Trahanache ăsta de Buzău?

Continuarea la Cotidianul

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (2)
  • Citiz3n 03.02.2025 10:05
    Titlul e perfect. Acum merge niste whiskey si niste poker. Toata activitatea lu' candidat a fost ca o partida la cacealma.Printre toate gloabele astea sa nu ai un candidat care sa dovedeasca ceva... arata nivelul clasei politice in 35 de ani. ...trompete sparte.
  • Mihai Cantuniari 03.02.2025 13:40
    Mai tineti minte versurile acelea de pe vremuri: ``zgiptzori cu-ntreite fetze``? E chiar definitia cardasiei Complotul Bubei PUP.
  1. PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

  2. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  3. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  4. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  5. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  6. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  7. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  8. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  9. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  10. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

Ultima oră

21:10

SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

20:00

George Simion ÎN DIRECT cu Nicușor Dan AICI - VIDEO

19:22

Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singur salariul și și-a pus și un bonus de 50%

19:13

Trump a dat lovitura: Primul Papă american la Vatican - Leon al XIV-lea

19:00

Virgiliu Gheorghe: Sunt oameni care frecventează Biserica si vorbesc cu multa ură față de George Simion lăudându-l pe Nicușor Dan care susține homosexualismul, educația sexuală pentru copii și festivalul satanist UNTOLD. Ce legătură are cu Hristos?

18:57

Conferință AUR despre relansarea mineritului și metalurgiei în Munții Apuseni

18:21

Magdalena Radu: De ce îl votez pe George Simion

18:00

A ÎNCEPUT! VIDEO: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews

17:41

Patrick André de Hillerin despre apocalipsa intelectualilor: Cât de prost stau Cristian Preda și Tănase Stamule la calcule - FOTO-CAPTURI

17:25

Sorin Faur: ”În frunte cu Liderul, băsiștimea e fiartă”

17:05

George Simion: Sunt și voi rămâne alături de poporul român! Dialog cu asociațiile și sindicatele – primul pas spre o Românie condusă cu respect

16:20

Radu Soviani în Libertatea: Despre dubioasa intervenție a BNR pentru devalorizarea leului. Mugur ”Manole” Isărescu a rămas fără ceai de tei?

16:00

8 mai: Sfântul Măritul Apostol și Evanghelist Ioan Teologul, vulturul iubit de Iisus, Sfântul Cuvios Arsenie cel Mare, Sfânta Cuvioasă Emilia, mama Sfântului Ierarh Vasile cel Mare

16:00

8 mai, Sărbătoarea MINUNII care se petrece ÎN FIECARE AN la mormântul Sfântului Ioan Evanghelistul: pulberea sfântă și vindecătoare care se ridică în aer

15:03

Maria Eftimie: Trăim vremuri în care glasul neamului nostru se stinge încet, sub zgomotul lumii moderne care ne cere să uităm cine suntem