Zelenski oferă Ucraina ca POLIGON de ÎNCERCARE pentru noile arme NATO (Video)

De Adrian Pătrușcă  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Zelenski oferă Ucraina ca POLIGON de ÎNCERCARE pentru noile arme NATO (Video)

Regimul de la Kiev a propus deschis ca Ucraina să devină poligon de testare NATO, unde să fie probate împotriva Rusiei cele mai noi arme occidentale.

Nici un test făcut în poligoanele de încercare nu se compară cu utilizarea armelor în condiții de război real.

Or, tocmai această uluitoare ofertă a făcut-o marți ministrul Apărării ucrainean, Oleksii Reznikov, într-un dialog online cu directorul Centrului pentru Eurasia al Consiliului Atlantic, John Herbst.

Reznikov a declarat că „Ucraina este practic un poligon de încercare” pentru armamentul avansat pe care Statele Unite și aliații lor îl trimit Kievului.

El a spus:

„Numeroase arme sunt acum testate pe teren, în condiții reale de luptă împotriva armatei ruse, care dispune ea însăși de numeroase sisteme moderne.”

Drept care, ministrul Apărării ucrainean a făcut următoarea ofertă împachetată sub forma unei noi solicitări pentru armament occidental sofisticat.

„Suntem interesați să testăm sisteme moderne în lupta contra inamicului și invităm fabricanții de arme să își testeze noile produse aici.”

Sistemul de artilerie Krab, de producție poloneză, este deja testat în Ucraina pentru prima dată în condiții de luptă.

Reznikov a continuat:

„Cred, deci, că pentru partenerii noștri din Polonia, Statele Unite, Franța sau Germania este o bună ocazie de a-și testa echipamentele. Așa că dați-ne nouă aceste scule. Terminăm noi treaba și voi veți avea noile informații.”

Deși este Secretul lui Polichinelle că majoritatea focarelor de conflict sunt folosite ca poligoane de încercare pentru noile tipuri de arme, asemenea lucruri nu sunt niciodată declarate public de politicieni.

Interesant este că până și inamica Rusie s-a ferit să acuze regimul de la Kiev și NATO că transformă Ucraina într-un poligon de testare a armamentelor occidentale, deși ar fi avut poate acoperirea rațiunilor propagandistice.

Acum, însă, oferta cinică a ministrului lui Zelenski, conflictul din Ucraina machează trecerea războaielor moderne într-o nouă etapă.

Inutil să mai spunem că nimeni nu s-a gândit să consulte poporul ucrainean dacă este de acord ca țara sa să devină poligon de încercare.

Iată mai jos discuția integrală dintre ministrul ucrainean al Apărării și directorul Departamentului Eurasia al Consiliului Atlantic:


Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (4)
  • kostas.ro1608 21.07.2022 12:37
    Imi displac in mod egal si rusii si ucrainenii. Dar nu pot sa nu bag de seama ipocrizia D-nului Patrusca (un pic filorus) care se intreaba retoric in finalul articolului daca poporul ucrainean a fost intrebat despre posibilitatea testarii celor mai moderne arme occidentale pe teritoriul lui. Pai armata ucraineana se lupta de 5 luni cu armata rusa suprioara tehnic. Bineinteles ca orice ajutor militar, cu atat mai mult arme sofisticate care sa incline balanta pe front (asa cum s au dovedit a fi Himars) sunt bine venite.
  • LaurStefan 21.07.2022 14:35
    Rachetele Himars deja, 9/10 sunt interceptate. Pe de alta parte armata rusa duce o lupta de tatonare pentru a cunoaste armamentul occidental, inclusiv cumparand tehnica livrata armatei ucrainiene de catre sustinatorii "democratiei" , de pe piata neagra. Darkwbbe plin. Orice. Nimeni nu stie unde dispar armele. Gaura neagra e neagra rau. CIA se uita ca curca in lemne. Putin rade satisfacut dar ce sa facem conducatorii nostrii nu prea mai inteleg mare lucru. Tocmai a "cazut" un avion cu contrabandisti. Si inca ceva: nu armata ucraineana sa bate acolo. Ca e pana la ultimul ucrainean...asta-i altceva.
  • kostas.ro1608 ► LaurStefan 21.07.2022 17:04
    Nu stiu exact de unde iti iei informatiile. Sistemul 227mm M142 HIMARS, care a fost livrat Ucrainei, foloseste rachete de artilerie ghidate prin GPS care zboara la mica inaltime si nu pot fi interceptate de sistemul de aparare anti aerian rusesc S-300/S-400. Nu trebuie sa ma crezi pe mine. O cautare pe google sau orice alt motor de cautare folosind cuvintele "S-300/S-400 cannot intercept Himars" o sa te re-aduca la realitate.
    Acel avion la care faci referinta era o aeronava ucraineana folosita de Serbia pentru a livra armament Bangladeshului. Doar nu crezi ca sarbii i-ar fi ajutat pe ucraineni impotriva rusilor. Ce sa zic, mai citeste, mai documenteaza-te!
  • Tic 21.07.2022 15:33
    Nu știu dacă dl Pătrușcă este ușor filorus și ipocrit, dar sa pozezi în Făt Frumos salvator al neamului dând la o parte tratativele de pace(bună sau rea, șchioapă sau nu, dar pace) sau de măcar un armistițiu (știind de toată comedia de la maidanul din 2014) și sa faci din teritoriu poligon de încercare, mi se pare schizofrenic de-a binelea. E ca și cum arunci apa din copaie cu copil cu tot, ca era plina de zoaie. Treaba asta este periculoasa pt toată Europa mai aproape sau mai departe de graniță ucraineana Suntem sub ocupație americană prin mana "ucraineanului" actor.
    Iar mie nu îmi place deloc.
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  4. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  5. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  8. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  9. Pălitură de osândă pentru UDMR: Viktor Orban a ascultat de Donald Trump și îl susține pe George Simion, ca lider al suveranismului în Europa: ”În lupta pentru creștinism și suveranitate trebuie să ne sprijinim reciproc” - VIDEO

  10. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

Ultima oră

12:00

Trăiască RBR!

00:30

Cine pune ștampila pe satana pune și satana ștampila pe el

23:10

Profesorul Ilie Bădescu: CARE EUROPĂ?

23:00

Mihai Tîrnoveanu: Ziua Independenței. Călin Georgescu. George Simion

22:30

SPAȚIUL MIORITIC - de Lucian Blaga (9 mai 1895 - 6 mai 1961)

22:00

LA MULȚI ANI, TZA - ȚUCA ZBÂRCEA & ASOCIAȚII! NO. 1 LA 20 DE ANI!

21:15

Acad. Florin Constantiniu: 9 mai 1945? În România, nimic de sărbătorit

20:00

Pălitură de osândă pentru UDMR: Viktor Orban a ascultat de Donald Trump și îl susține pe George Simion, ca lider al suveranismului în Europa: ”În lupta pentru creștinism și suveranitate trebuie să ne sprijinim reciproc” - VIDEO

19:50

Un adevărat cavaler! Nicușor Dan își dă la o parte concubina pentru a fi primul în fața camerei - VIDEO

19:40

Patrick André de Hillerin: Nicușor Dan refuză să comunice numele donatorilor săi din precampania electorală

19:30

UNTOLD, festivalul satanist aprobat de Nicușor Dan în București, mituiește alegătorii. Ion Cristoiu: Ar trebui arestați!

18:23

Adrian Onciu: Marile puncte de divergență ale celor doi finaliști

18:00

BEC și AEP ar trebui să investigheze DEZBATEREA ARANJATĂ de la Euronews. Boala OCULTEI din spatele lui Nicușor Dan. George Simion: Voi pune interesele României pe primul loc. TEMELE fierbinți: AVORT, LGBT, BANI, UCRAINA, RĂZBOI - Analiza ActiveNews

17:30

A început conferința "Dragostea dintre părinți și creșterea armonioasă a copiilor" - VIDEO ÎN DIRECT

17:17

Un celebru artist a anunțat că suferă de cancer în stadiul 4, la 46 de ani