
FOTO: independent.co.uk

Dezvăluirile Panama Papers despre companiile offshore au zguduit întreaga lume.
Se pare însă că cei trei terabiți de documente publicate au fost sustrași din serverele firmei de către o fostă angajată, și nu de hackerii internaționali, așa cum a susținut inițial Mossack Fonseca.
Fosta angajată a fost implicată într-o relație intimă cu unul dintre partenerii firmei de avocatură Mossack Fonseca, care nu s-a terminat cordial, scrie Caribbean News Now, potrivit News.ro. Aceasta avea acces la toate datele din serverele firmei de avocatură și s-a decis să se răzbune pentru despărțire prin publicarea listei de clienți.
Anterior, Ramon Fonseca Mora- coacționarul firmei de avocatură panameze Mossack Fonseca - a precizat că hackerii trebuie învinuiți pentru scurgerea de informații.
Impactul investigației nu poate fi subestimat și ar putea avea consecințe considerabile asupra executivului panamez, potrivit ziare.com.
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.