

Grecia nu va accepta condițiile stricte impuse de Uniunea Europeană pentru folosirea fondului de urgență în cadrul planului de relansare după pandemia de COVID-19, a declarat premierul elen Kyriakos Mitsotakis pentru Financial Times într-un interviu publicat duminică.
„Grecii s-au maturizat mult. Și vrem să ne facem propriile reforme”, a anunțat șeful guvernului de la Atena. O revizuire semestrială a performanțelor economice desfășurată de Comisia Europeană a fost suficientă și nu este nevoie de „condiționalități stricte suplimentare”, a insistat el.
Mitsotakis a declarat pentru Financial Times că Grecia are „o agendă de reforme foarte agresivă" care se va concentra pe „tranziția verde”, "tranziția digitală" și încurajarea investițiilor, în parte printr-un program de privatizare.
Grecia nu se va reîntoarce la supravegherea strictă și nepopulară impusă țării de „troica” oficialilor UE, Băncii Centrale Europene și FMI ca în timpul crizei datoriilor, „forțându-ne să facem reforme ”chiar dacă „nu a existat niciodată vreo achiziție internă, a avertizat premierul elen.
Vineri, într-o intervenție în parlament, Mitsotakis a anunțat noi măsuri în valoare de 3,5 miliarde de euro pentru a sprijini afacerile afectate de carantina impusă pentru a stopa răspândirea epidemiei de coronavirus.
Grecia reușise să depășească criza a datoriei publice în 2018 și spera să înregistreze o creștere economică puternică în 2020. Însă măsurile de izolare impuse la nivel național în martie pentru a preveni infecțiile cu coronavirus au dat peste cap aceste așteptări. Acum, se așteaptă ca economia Greciei să se contracteze cu 8% până la 10% în acest an, revenind pe creștere abia din 2021.
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.