„Faceți copii!”, mesajul pro viață care ofensează corectitudinea politică. Un cunoscut brand pentru copii, acuzat de HOMOFOBIE și FASCISM pentru că a încurajat natalitatea

De Ștefania Brândușă  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Un cunoscut brand de jucării și produse de îngrijire a copiilor a lansat  o reclamă în care italienii, rămași acasă după ce naționala a ratat calificarea la Cupa Mondială din Rusia, sunt invitați să facă copii.

Italienii de la Chicco au lansat spotul publicitar, un apel video pro viață și pro natalitate, declanșând deranj mare printre adepții corectitudinii politice.

Ideea a pornit tocmai de la eșecul Italiei, care nu a  participat, pentru prima dată în ultimii 60 de ani, la Cupa Mondială. Iar mesajul campaniei, destinată părinților, a fost acesta: dacă tot nu am ajuns în Rusia, haideți să stăm acasă, să producem un baby boom. 
 
Acest „imn închinat vieții”, cum l-au definit unii jurnaliști din presa catolică, nu face altceva decât să îndemne un popor care riscă să dispară din cauza ratei  scăzute a natalității să facă copii. „Mii, milioane, trilioane de copii. Avem nevoie de copii!”, așa cum spune entuziasmată vocea de pe fundalul videoclipului.  „Copii care ne vor ajuta să creștem și să ducem Italia acolo unde merită să fie”.  „Să facem asta pentru Italia”. 

Apelul „Faceți copii!” este însoțit de imagini în care apar diverse cupluri care se avântă în săruturi pătimașe, gata să facă dragoste cu pasiune.
 
Au apărut însă imediat voci deranjate de toate aceste imagini pe care par să le considere o adevărată nelegiuire pentru societatea de astăzi. Prea multe burtici de mămici, prea multe săruturi, prea mulți copii... prea scandalos! Prea fără mesaje LGBT.
 
S-a  mers până acolo încât spotul publicitar  a fost acuzat de „homofobie”, pur și simplu pentru că printre scenele cuplurilor care apar în clip sunt doar cupluri heterosexuale. Alții s-au simțit ofensați și pentru că nu apare nimic despre mamele-surogat.

Controversele și mai aprinse au fost alimentate de acuzațiile conform cărora campania celor de la Chicco este una „fascistă”. De ce? Pentru că în mesajul „Faceți copii!” se încearcă stimularea mândriei patriotice prin legătura care se face între creșterea natalității și Cupa Mondială. Dar și pentru că în textul videoclipului se spune că familiile trebuie să aibă copii pentru binele Italiei.

Într-un editorial publicat de site-ul famigliacristiana.it, jurnalistul Francesco Belletti găsește  explicația atacurilor lansate la adresa clipului publicitar:

„(...)Revenind la publicitatea celor de la Chicco, clipul a deranjat prea multe persoane pentru că mesajul său a fost unul care nu s-a pliat pe corectitutindea politică. În ceea ce mă privește, singurul comentariu pe care l-aș face este că acum înțeleg de ce e dificil să promovezi politici de sprijinire a ratei natalității în țara noastră, în ciuda datelor cu adevărat copleșitoare privind prăbușirea demografică și riscul „colapsului social” pentru o Țară a Bătrânilor. În gândirea prea multor oameni, punerea copiilor pe agenda politică este practic imposibilă pentru că acestea sunt valori de dreapta. Și totuși, tocmai, „proletariatul" era acela care pretindea că a are ca unică avere copiii”.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (1)
  • SB 20.07.2018 09:28
    E strategia de bază a activiștilor anti-normalitate să opereze cu dublă măsură, tot urlă cum "căsătoriile homosexuale nu o să afecteze pe cele normale" și "if you don't believe in same-sex marriage, don't marry someone of the same sex", dar acum se dau iar pe față demonstrând că nu e vorba doar de drepturi individuale și de sodomia lor privată, proiectând o amenințate în niște albi heterosexuali ce fac copii.
    Ei știu defapt că sunt niște anomalii, împotriva legilor naturii, capete de drum, niște produse defecte, mai ales din punct de vedere psihologic, dar în loc să repare ceea ce pot și să accepte realist ceea ce nu pot, în stil pur marxist/comunist, aleg să îi tragă pe restul în jos în mocirlă la nivelul lor...să manipuleze realitate și să distrugă conceptele de normalitate, frumusețe și sănătate de dragul fanteziilor lor.
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  4. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  5. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  6. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  7. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  8. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  9. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

  10. FEAR FACTOR 2

Ultima oră

18:23

Adrian Onciu: Marile puncte de divergență ale celor doi finaliști

18:00

BEC și AEP ar trebui să investigheze DEZBATEREA ARANJATĂ de la Euronews. Boala OCULTEI din spatele lui Nicușor Dan. George Simion: Voi pune interesele României pe primul loc. TEMELE fierbinți: AVORT, LGBT, BANI, UCRAINA, RĂZBOI - Analiza ActiveNews

17:30

A început conferința "Dragostea dintre părinți și creșterea armonioasă a copiilor" - VIDEO ÎN DIRECT

17:17

Un celebru artist a anunțat că suferă de cancer în stadiul 4, la 46 de ani

16:00

9 mai: ZIUA INDEPENDENȚEI ROMÂNIEI. Discursul integral al lui Mihail Kogălniceanu

15:32

ȘTIAȚI CĂ tânărul criminal Vlad Pascu a fost OLIMPIC LA MATEMATICĂ? E bun de președinte?

15:04

Atenție, Harap Alb: Să nu faci aceeași greșeală ca acum 35 de ani!

14:44

Ginerele unui torționar al Securității, Victor Rebengiuc, a donat 5.000 de euro lui Nicușor Dan cu condiția să nu fie nominalizat: ”Contribui și eu acolo cu câte ceva”

14:27

Iulian Capsali: Bietul NICUȘOR are o boală din spectrul AUTIST - Asperger

14:09

Ilustrația Zilei: România veselă - cadavrul lui Șora îl susține intens pe Nicușor Dan!...

13:52

Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

13:10

Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

12:39

Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua: ”Matematicianul” știa dinainte întrebările iar staff-ul lui i-a pregătit răspunsurile. Dacă Nicușor Dan a fost candidatul aflat pe poziția 11, ce rost a avut afișajul Euronews?

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul evanghelist de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități” - DOCUMENT