Șeful băncii ieșea la protestele din februarie 2017 spunând că îi pasă de români. Iată ce „ofertă de nerefuzat” are banca pentru clienții din România. Economistul Bogdan Glăvan: „Nu ratați. Așa se acumulează capitalul. La ei, nu la voi, din păcate”

De Răzvan Marinescu  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Băncile străine prezente pe piața din România se plâng de faptul că nu sunt sprijinite pentru dezvoltarea afacerilor, însă profiturile pe care acestea le-au realizat în ultimii ani, au fost uriașe, asta deși unele bănci care sunt prezente de peste zece ani în țara noastră declară an a de an că nu au profit sau că sunt pe pierdere.

Economistul Bogdan Glăvan a analizat o ofertă din partea băncii Raiffeisen pentru clienții care vor să își facă un depozit de economii. Din calcul realizat de acesta, pentru o depunere de 500 de lei, clientul va încasa 50 de bani pe an ca dobândă și va plăti 4 lei lunar pentru comisionul de administrare. Cu alte cuvinte, după un an în care ai ținut banii în această bancă, vei încasa o sumă mai mică decât cea depusă inițial.

„Raiffeisen are o ofertă nemaipomenită. Se cheamă Cont de Economii Super Acces Plus. E pentru oamenii sărmani, care pot să economisească măcar 500 de lei.
Rata anuală a dobânzii este 0,1%, iar comisionul lunar de administrare este 4 lei. Adică banca îți dă 50 de bani anual și îți ia 4 lei lunar.
Nu ratați. Așa se acumulează capitalul. La ei, nu la voi, din păcate.

UPDATE: Băncile au ajuns o anexă a ANAF. Taxează populația și apoi dau banii statului. Cu dobânda. Cetățenii pierd, deci, de două ori.”, a scris economistul Bogdan Glăvan pe contul său de Facebook.

Aceeași problemă a semnalat-o și Gheorghe Piperea, care propune găsirea unui nou mod de economisire.

„Mă uit acum pe cifrele depozitelor bancare ale firmelor mele. Dobânzile sunt absolut revoltătoare: 0,05% pe an la depozitele în euro pe termen de o lună și 0,40% pe an la depozitele în lei pe termen de o lună. 

Dacă ai proasta idee să scoți acești bani cash sau să îi transferi în alte bănci sau în alte instrumente de economisire, comisioanele te costă atât de mult încât dobanda devine negativă. Pur și simplu plătești banca să îți țină niște bani în depozit, în "siguranță", deși banca ar trebui să îți plătească pentru că îi furnizezi fonduri pe care să le împrumute naivilor. Dobânda, cică, e prețul banilor. Așa zic niște „liberali" care se declară anti-comuniști. Dar, precum vedeți mai jos, dobânda e prețul banilor numai când banca îi dă cu împrumut, nu și când îi ia în depozit. Capitalism adevărat! Nu numai Adam Smith s-ar fi crucit în fața unei astfel de realități, Marx și Engels s-ar fi amuzat copios văzând la lucru teoriile lor relative la efectele maligne ale acumulării capitalului. 

Unde mai pui că, în caz de faliment bancar (foarte probabil anul acesta), sumele din depozite nu sunt asigurate nici măcar la nivel de 100 de mii de euro. Totul se confiscă pentru salvarea sfintei bănci de la faliment. Atenție, nu vorbim de firfirici și nici de scoici sau de piei de capră. E vorba, la nivel de sistem bancar românesc, de mai mult de 15 mld euro în cazul firmelor și de mai mult de 25 mld euro în cazul persoanelor fizice. 

Banii aceștia, adunați de la milioane de particulari și firme (care, cică, economisesc și își țin banii „în siguranță" în fragilele bănci românești), sunt plasați cu titlu de împrumut cu dobânzi care încă depășesc 10% pe an (creditele acordate în anii de boom imobiliar, aflate încă în derulare, pentru care nu s-a acceptat nicio reducere a poverii debitorului, în ciuda supra-îndatorării sau a ruinei acestuia și în disprețul campaniilor publice de recâștigare cu zeci de milioane de euro a încrederii în bănci, au dobânzi de peste 10% anual) sau care încă depășesc 8% pe an (creditele care au fost vândute în anii 2014-2017, cu ștampila de credite ieftine, au dobânzi de 4-8% pe an). 

Și, în aceste condiții, băncile se plâng, totuși, de toate relele din lume, inclusiv de mediul de afaceri neprietenos (care le asigură în România profituri de casino, plus ajutor de stat ilegal în cadrul "marinimosului” program Prima casă), de instabilitatea politicilor guvernamentale și de inițiativele legislative botezate în batjocură "populiste", cum ar fi, de exemplu, legea care limitează dobânzile la nivelul dobânzii de referință BNR, plus (50%). 
În toată Europa, inclusiv în Franța și Spania, costurile creditelor acordate populației (DAE) sunt limitate, tocmai pentru a evita consecințele negative ale excesului de creditare și ale creditării prădătoare, care nu sunt doar contrare intereselor consumatorilor, ci și contrare intereselor băncilor, întrucât sunt generatoare de imense „portofolii” de credite neperformante, adică de grave probleme de insolvență și de evaziune fiscală (botezată „optimizare fiscală”, ca să nu afecteze nepătată imaginea pozitivă a capitalismului corporatrist). 

Ca să nu vă înfuriați degeaba, trebuie să vă reamintesc că plata acestor pagube generate de predătorii și iresponsabilii și proștii din bănci revine întotdeauna contribuabililor (bail-out), deponenților (bail-in) și celorlalți clienți ai băncilor (spreading), și nu acționarilor sau managerilor băncilor.

Trebuie neapărat să găsim o altă metodă de economisire. Sunt, totuși, 40 de mld de euro în conturile de depozit care, pur și simplu, se erodează prin inflație și dobânzi negative. Poate că titlurile de stat sau acțiunile la bursă ori instrumentele de pe piața forex serioasă (atenție la pokeriștii de pe această piață, încă nereglementată) ar fi o soluție.”, a scris și Gheorghe Piperea.

Președintele Raiffeisen Bank, Steven van Groningen, își motiva prezența la protestele din februarie 2017 din România prin faptul că era interesat de viitorul țării în care locuiește, dând impresia că îi pasă de oamenii care locuiesc în această țară.

„Marțea trecută, seara, mă sună unul dintre copiii mei. "Tată! Ai auzit?” Și îmi povestește despre ordonanțe. ”Mergem în piață! Veniți și voi?” Era târziu și am lăsat copiii să se ducă singuri.

Miercuri am înțeles mai bine despre ce este vorba. Aveam 30 de musafiri acasă, dintre care mulți s-au grăbit să ajungă în piață. Era târziu când am ajuns și noi, iar în partea opusă a pieței erau deja incidente pe care forțele de ordine încercau să le aplaneze. Așa că nu am stat mult. Totuși am rămas impresionat de ce am văzut și ne-am dus în continuare în fiecare seară, cu familia.

Prezența mea acolo este o decizie personală. Înainte de a fi președinte de bancă sunt tată și îmi pasă de viitorul copiilor mei și al țării în care locuiesc. Nu cred că din acest punct de vedere există vreo diferență față de cei cu care m-am întâlnit acolo - clienți, prieteni, parteneri de afaceri, antreprenori, sportivi, încă o campioană olimpică, angajați. La fel ca în cazul lor, dorința mea pentru un viitor mai bun pentru copiii mei, într-o Romania mai prosperă, este total legitimă.

Înțeleg că faptul că îmi pasă de ceea ce se întâmplă în România, țara unde am locuit 20 de ani și care pentru mine este acasă, îi deranjează pe unii. Am văzut reacții de indignare de la politicieni, declarații că ”nu este corect” să mă aflu acolo.

Da, sunt și președinte de bancă. În acest rol, îmi pasă de cele 5.500 familii de români care depind de salariul de la bancă, îmi pasă de viitorul lor, dar și de cele 2 milioane de clienți care ne-au încredințat economiile lor și de cele 30.000 de companii finanțate de bancă. Politicienii nu ar trebui să fie surprinși de poziția mea. De cel puțin 10 ani am același discurs.

Pentru a crea valoare, pentru a crește productivitatea care ne va permite să plătim salarii mai mari avem nevoie de un sector privat performant. Afacerile au nevoie de un mediu predictibil, fără schimbări importante de legislație făcute peste noapte. Orice schimbare trebuie discutată cu cei afectați, printr-un proces amplu de consultare. Orice propunere legislativă trebuie făcută pe baza unei analize de impact - o altă prevedere legală care adesea nu este respectată de politicieni. Mediul de afaceri are nevoie de o perioadă rezonabilă de implementare a legilor. Cu alte cuvinte, avem nevoie de dialog real, nu doar să ne prefacem ca dialogăm.

În ultimii 10 ani s-au schimbat prea puține din acest punct de vedere. Dialogul este evitat. De ce să ne obosim cu contraargumente, dacă este mult mai simplu să discredităm sau să insultăm orice voce critică? Ad hominem nu este un semn bun când este vorba despre un proces democratic. Îmi pasă. De aceea am fost în piață. Era de așteptat că unii vor exploata prezența mea într-un mod total previzibil. Este un risc pe care mi-l asum", scria atunci Steven van Groningen, pe Facebook.

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

MOMENTUL EXPLOZIEI ÎN DIRECT a dronei marine ucrainene din Portul Constanța

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (0)
  1. Ucrainenii au vrut să arunce în aer tot Portul Constanța cu o jumătate din oraș cu tot. Ziarist veteran: Iată de ce și cum

  2. Bogdan Herzog, despre drona din Constanța: ”Lumea nu realizează că ne-a trecut glonțul pe lângă ureche. Astăzi trebuia să fim în război. Bineînțeles că ar fi fost blamată Rusia și s-ar fi creat pretextul implicării NATO în război”

  3. Ion Cristoiu: Ciudata strădanie a lui Nicușor Dan de a ascunde adevărul în cazul dronei de la Constanța. Au știut toți că drona e trimisă de Zelenski. E ceva grav! - VIDEO

  4. Gen. brg. (r.) SRI Aurel Rogojan: Așa-zisa derivă a dronelor navale din Portul Constanța este expresia disperării Ucrainei. A fost un act de agresiune militară disimulat împotriva României. Granița NATO și UE, perforată

  5. ”S-a recepționat semnal de autodistrugere”. Lucian Davidescu desființează versiunea oficială în cazul dronei de la Constanța

  6. ACTUALIZARE: Iranul răspunde cu o ploaie de rachete după ce Israelul n-a mai ținut cont de sfaturile Casei Albe și a bombardat din nou capitala Libanului, Beirut. Tel Avivul a provocat Teheranul când Trump urma să încheie negocierile de pace - FOTO/VIDEO

  7. Luminița Arhire: ”VENEA O DRONĂ PE SIRET”... SAU, MĂ ROG, PE UNDE AVEA EA CHEF SĂ VINĂ...

  8. Prof. Ilie Bădescu: Retorsiunea geopolitică – o nouă amenințare. Cum putem citi geopolitic scenariul de risc al exploziei dronei ucrainene în portul Constanța? Scenariul unui mare dezastru. Știința infra-hazardelor

  9. Orientul Mijlociu în flăcări! Israelul a lovit combinatele petrochimice din Iran, în ciuda avertismentelor lui Trump. Teheranul anunță o săptămână de atacuri non-stop

  10. ROMÂNIA, ȚARA FĂRĂ REPREZENTANȚI. ”Alo? Zelenski? Da...Sunt Nicu de la București. Îmi cer scuze că am pus Portul Constanța în calea dronei Ucrainei!” - NICU, ȘOȘO ȘI CU VOLO PUTIN radiografiați de Florin Ursache

  1. ACTUALIZARE: AU EXPLODAT TOATE CELE 4 DRONE! Alertă maximă în Portul Constanța: O dronă maritimă încărcată cu explozibil s-a autodetonat necontrolat. Kievul confirmă că drona era ucraineană - DETALII INCREDIBILE

  2. PROVOCARE CRIMINALĂ ȘI MINCIUNI OFICIALE: Puteau să sară în aer zeci de specialiști români de la MApN, MAI și SRI. Au avut doar 3 minute! MApN susține că Ucraina ar fi anunțat cu doar 15 minute înainte iar Guvernul că se știa de la 6. CINE MINTE?

  3. Ucrainenii au vrut să arunce în aer tot Portul Constanța cu o jumătate din oraș cu tot. Ziarist veteran: Iată de ce și cum

  4. Un sultan de 22 de ani a reușit cu tunurile ungurului Orban din Brașov să surpe zidurile cetății imperiului creștin. 29 mai 1453: Căderea Constantinopolului, capitala spirituală a românilor. O istorie care nu se învață la școală

  5. Ce au strigat unii dintre cei mai frumoși români din Basarabia, aflați în cușcă la Tiraspol: Te iubim, popor român! Arestarea și eliberarea după 15 ani de temniță a Eroilor Români din Transnistria. 2 și 4 iunie în Istoria recentă a României mici. VIDEO

  6. 4 iunie 1920: 106 ani de la semnarea Tratatului de la Trianon - ZI DE MARE SĂRBĂTOARE PENTRU TOȚI ROMÂNII!

  7. MOARTEA MAREȘALULUI. 80 de ani de la ucidere, chiar înainte de ziua sa de naștere, 2 iunie. Mărturia preotului care i-a dat ultima împărtășanie Mareșalului Ion Antonescu înainte de execuție: La Jilava, soldații plângeau în curtea închisorii (1 iunie 1946)

  8. Jurnalistul Răzvan Dumitrescu și-a dat demisia în direct de la Antena 3

  9. Nicușor Dan a publicat imagini cu fragmentele dronei de la Galați. Care sunt concluziile lui "OFICIALE"

  10. Alis Popa: Un singur lucru a mai rămas de bifat din lista CONSPIRAȚIEI OFICIALE

Ultima oră

17:08

Emanuel-Bogdan Bobic: Postare nerecomandată celor care cred că drona aceea a ajuns în inima portului Constanța fiind "în derivă"

16:39

Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): ”România nu mai poate să crească economic pe modelul actual și nici să reducă din decalajele față de Uniunea Europeană”

15:50

Cora Muntean: Cel mai iubit dintre basarabeni! Împreună cu Forumul Civic al Românilor din Covasna, Harghita și Mureș a adus în Parlamentul României bustul boierului Vasile Stroescu

15:36

Cultura woke dezlănțuită: Democrații din New York propun înlocuirea cuvântului „mamă” cu „părinte gestant” și „tată” cu ”părinte negestant”

14:30

Răzvan Bibire: A treia oară vor reuși? A treia oară, poate că nu va mai exista filmare. Poate că nu va mai exista nicio dovadă vizibilă cu ochiul liber care să contrazică narațiunea oficială. Și atunci?

14:00

Uriașul marș LGBT din Ierusalim s-a transformat într-o manifestație împotriva guvernului israelian

13:17

Discurs incendiar de Ziua Z. Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, avertizează: Europa este supusă unei ”invazii de imigranți” și de ideologii periculoase! Plajele unde au debarcat eroii sunt din nou luate cu asalt

13:10

Gen. brg. (r.) SRI Aurel Rogojan: Așa-zisa derivă a dronelor navale din Portul Constanța este expresia disperării Ucrainei. A fost un act de agresiune militară disimulat împotriva României. Granița NATO și UE, perforată

13:00

Ruptură totală între vecini? Zelenski boicotează Polonia și zboară spre Londra prin Chișinău

12:30

Prof. Ilie Bădescu: Retorsiunea geopolitică – o nouă amenințare. Cum putem citi geopolitic scenariul de risc al exploziei dronei ucrainene în portul Constanța? Scenariul unui mare dezastru. Știința infra-hazardelor

12:21

Copiii, victime ale legii Vexler. Interviu cu istoricul Ionuț Țene

12:13

Dr. Vasile Astărăstoae: Gender theory (teoria genului) – inginerie socială?

12:00

AUR: Statul român nu vede dezinformarea anti-România acolo unde aceasta există cu adevărat

11:00

Legionarii GETICA se revoltă - Drept la Replică

10:49

Tragedie uriașă în NBA: S-a stins din viață, la doar 59 de ani, o fostă vedetă de la Chicago Bulls! A scris istorie braț la braț cu Michael Jordan în anii '90