
Sâmbătă, 14 iunie, va avea loc pomenirea de 12 ani a Părintelui Arhimandrit Justin Pârvu, Duhovnicul Neamului, la mănăstirea Petru Vodă, acolo unde mormântul său adună zilnic zeci de oameni care apelează la mijlocirea celui ce a fost și este rugător a toată lumea, transmite publicația Atitudini.
Sfânta Liturghie arhierească va începe în jur de ora 9.00 dimineața, la care sunt așteptați să vină numeroși creștini din întreaga țară. Luni, 16 Iunie, va avea loc pomenirea cu obștea mănăstirii.
Părintele Justin Pârvu, Duhovnicul și povățuitorul multor români de pretutindeni, a adormit în Domnul în ziua de 16 iunie a anului 2013. De atunci și până astăzi la mormântul Părintelui Justin este un neîncetat pelerinaj, unde mulți devin martorii nenumăratelor minuni pe care părintele cu viață sfântă, un desăvârșit ascet și iubitor de oameni, le săvârșește de dincolo de mormânt.
Multe din minunile și mărturiile celor care i-au simțit minunatul ajutor au fost consemnate în cărțile editate la mănăstirea de maici Paltin Petru Vodă, a doua ctitorie a Pr. Justin Pârvu, așezată la 2 km. mai jos de mănăstirea călugărilor. Părintele Justin a trecut la Domnul în chilia sa din mănăstirea Paltin, acolo unde a viețuit ultimii 3 ani din viață. Pelerinii se pot închina, de asemenea și la mănăstirea de maici, care adăpostește chilia și muzeul dedicat memoriei marelui Duhovnic.
Un mic omagiu fotografic pentru Părintele Justin poate fi găsit la ParinteleJustinParvu.ro
Filmări că Părintele la SfântulJustincelMare
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.