Sute de militari ai Forțelor Terestre SUA, dislocați în Dobrogea
Militari din Forțele terestre ale SUA dislocate
Părău Vlad e un fost ziarist la ActiveNews
Militari din Forțele terestre ale SUA dislocate
252 milioane de lei ne costă desfășurarea alegerilor europarlamentare în România, conform purtătorului de cuvânt al Guvernului, Nelu Barbu, citat de România Liberă.
Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane lansează astăzi campania de prevenire a traficului de persoane în scopul exploatării sexuale, intitulată „Distruge zidul indiferenței! Traficul de persoane poate fi prevenit”.
Târgul de Mărțișor întâmpină primăvara și în acest an la Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti”, care vă invită, cu mic, cu mare, să-i treceți pragul în perioada 26 februarie - 8 Martie, de marți până duminică, de la 9:00 la 17:00.
Ordonanța de Urgență dată de Guvernul României pentru schimbarea Legilor Justiției va fi parțial modificată, în urma consultărilor desfășurate luni la Palatul Victoria între premierul Viorica Dăncilă, ministrul Justiției, Tudorel Toader, președinta C.S.M., Lia Savonea, și reprezentanții asociaților de judecători și procurori.
Bulevardul Victoriei, colț cu strada Justiției, la doi pași de Universitate și peste drum de sediile U.S.R. și P.R.M., în centrul istoric al Sibiului.
Canalele de YouTube care se exprimă împotriva obligativității vaccinării nu vor mai primi bani din reclamele adăugate automat în videoclipuri.
Socialiștii lui Igor Dodon au ieșit pe primul loc la alegerile din Republica Moldova, obținând 31% din
Frans Timmermans, prim-vicepresedintele Comisiei Europene și lider al Partidului Muncitoresc din Olanda, s-a lăudat la congresul Partidului Socialiștilor Europeni de sâmbătă de la Madrid că l-a atenționat pe social-democratul român Liviu Dragnea asupra respectării valorilor fundamentale ale PES.
Voluntarii Paraclisului Catedralei Mântuirii Neamului au donat aparatură Spitalului Județean de Urgență din Botoșani.
Președintele Senatului României și șeful partidului Alianța Liberalilor și Democraților (ALDE), Călin Popescu Tăriceanu, a participat vineri la Congresul UDMR de la Cluj-Napoca, unde și-a ținut discursul în limbile maghiară și română, „pentru a da sentimentul maghiarilor din România că sunt acasă, cetățeni cu drepturi depline”.
Departamentul Apărării Statelor Unite ale Americii a anunțat marți, 12 februarie, în cadrul unei conferințe de presă, lansarea strategiei sale în domeniul inteligenței artificiale.
Fosta șefă a D.N.A., Laura Codruța Kovesi, a formulat o cerere de recuzare a lui Gheorghe Stan, procurorul șef al Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție (S.I.I.J.) din cadrul Parchetului General, instituție care o urmărește penal pe Laura Kovesi pentru 3 acuzații: luare de mită, abuz în serviciu, mărturie mincinoasă.
PS Episcop Macarie al Europei de Nord a distribuit la Copșa Mică (județul Sibiu) burse sociale pentru copiii sărmani: „Cel mai sigur depozit pe care-l putem deschide este cel din ceruri care își așteaptă dobânda”.
Sâmbătă, 16 februarie, a fost organizat un târg caritabil pentru strângerea fondurilor necesare renovării viitorului sediu al Palatului Copiilor din Sibiu, instituție aflată în impas din cauza timpului foarte scurt până la evacuarea din clădirea retrocedată de stat comunității germane.
„Nu se intenționează organizarea unor clase separate, numai cu elevi cu cerințe educaționale speciale”, afirmă reprezentanții Ministerului Educației ca urmare a unei poziții echivoce expuse duminică de ministra Ecaterina Andronescu la un post TV.
În duminica a 23-a după Rusalii, în Biserica Ortodoxă se citește pericopa vameșului și a fariseului.
Într-o postare pe contul său de Facebook, economistul Dan Diaconu aduce în atenție adoptarea de către Guvernul Dăncilă a P.N.A.M.E. (Planul Național de Adoptare a Monedei Euro), care prevede introducerea monedei europene în România, începând cu 2024.
Renate Weber va participa la audierea din comisia LIBE a P.E. a Laurei Codruța Kovesi, candidată la șefia nou-înființatului Parchet European, dar crede că această funcție ar depinde mai mult de politică decât de justiție.
Președintele României, Klaus Iohannis, se angajează să consolideze parteneriatul strategic cu S.U.A. și depune eforturi pentru o agendă europeană consensuală și incluzivă.
24 ianuarie este o zi cu semnificație deosebită și pentru românii din Ardeal, care, pe lângă Prima Unire a Românilor, sărbătoresc și ziua de naștere a lui Badea
Caracterul sacru al vieții este întemeiat pe convingerea nezdruncinată că existența umană începe în momentul concepției, nu abia după momentul nașterii.
Altă boală contagioasă afectează, de această dată, ovinele. După cunoscuta molimă a pestei porcine cu care s-a confruntat România toamna trecută, a venit rândul ovinelor să se îmbolnăvească de scrapie.
Duminică 27 ianuarie s-a încetat tipărirea bancnotei de 500 de euro de către 27 din cele 29 de bănci centrale ale statelor din Zona Euro.
Consilierul onorific al primului ministru, Gheorghe Popescu, a anunțat marți că România va fi pregătită în 2020 să organizeze la București cele patru partide din cadrul Campionatului European de Fotbal la standardele impuse de UEFA.
Marți seară membrii Parlamentului Britanic s-au pronunțat în favoarea unei propuneri legislative care invită Guvernul să înlocuiască backstop-ul irlandez cu măsuri alternative prevăzute în textul acordului Brexit al premierului Theresa May.
Simona Halep ajunge pe locul 3 în clasamentul WTA publicat luni, părăsind Top 2 WTA după 595 de zile. Pe locul 2 se clasează Petra Kvitova din Cehia și pe locul 1, Naomi Osaka din Japonia.
Creșterea euro pare a nu fi determinată de cauze naturale și Banca Națională a României ar trebui să asigure stabilitatea cursului de schimb, afirma Partidul Social-Democrat luni într-o postare pe pagina sa de Facebook.
Pe 24 Ianuarie s-au împlinit 160 de ani de la unirea principatelor române extracarpatice, unire ce a rezultat în 1859 din alegerea și la București a domnitorului Moldovei, Alexandru Ioan Cuza.
Mărturia unei tinere mame din România care se luptă cu efectele grave ale vaccinării HPV